Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Krzysztof Penderecki nagrywa ze Skrillexem!

data publikacji: 01.04.2014

Penderecki o Skrilleksie: „Niepokorny geniusz współczesnej elektroniki”


Po sukcesie duetu Penderecki-Greenwood czas na kolejny zaskakujący projekt kompozytora. Polak nawiązał tym razem współpracę z elektronicznym producentem Skrillexem. Koncertowa premiera ich wspólnego dzieła o roboczym tytule „BENG!” szykowana jest na drugą połowę 2014 roku.

Krzysztof Penderecki nigdy nie bał się przełamywania muzycznych podziałów. Autor Trenu ofiarom Hiroszimy od dawna interesował się muzyką elektroniczną, szczególnie jej nowoczesnymi odmianami, choć o tych fascynacjach opowiada raczej niechętnie. Podobno 80-letni kompozytor ma w zwyczaju spędzać wieczory „surfując” po serwisach takich jak Souncloud, Mixcloud czy Resident Advisor. W prywatnych rozmowach przyznaje, że zdarzało mu się potem korzystać z pomysłów młodych producentów techno, house’u i dubstepu i że fascynuje go głębokie brzmienie dubstepowego basu. Skrillex to z kolei największa gwiazda dubstepu i EDM (electronic dance music). Festiwale z udziałem Amerykanina, takie jak np. Coachella, przyciągają ponad 100-tysięczne tłumy. Jest autorem największych klasyków nowoczesnej elektroniki, utworów takich jak Bangarang czy Heavy Monsters And Nice Sprites. Ten drugi utwór zebrał na YouTubie ponad 150 milionów wyświetleń.  

 

Muzycy poznali się w 2011 roku dzięki Aphexowi Twinowi, który w 2011 roku zremiksował Tren ofiarom Hiroszimy Pendereckiego. Ekscentryczny brytyjski producent od wielu lat przyjaźni się ze Skrillexem. Amerykanin, który właśnie promuje swój najnowszy album „Recess”, przyznawał się z kolei do inspiracji Krzysztofem Pendereckim. Współpraca obu panów była więc nieunikniona.

 

„Znaczenie muzyki Krzysztofa dla mojej twórczości jest nie do przecenienia. Myślę, że nie byłbym tym samym muzykiem, nie zaszedłbym tak daleko, gdybym wiele lat temu, jako dzieciak z L.A., nie  usłyszał jego muzyki filmowej, Kanonu czy Trenu. Jestem podekscytowany” – napisał Skrillex na swoim profilu Facebookowym. Przypomnijmy że Sonny John Moore (bo takie jest prawdziwe nazwisko producenta) ma na koncie m.in. remiksy dla Lady Gagi i Snoop Dogga, kilka nagród Grammy, a jego utwory trafiły do kilku hollywoodzkich produkcji, m.in. Spring Breakers Harmony'ego Korine'a oraz disneyowskiego filmu „Ralph Demolka”. Również Penderecki z uznaniem wyraził się o Skrilleksie nazywając go „niepokornym geniuszem współczesnej elektroniki”.  Nie wiadomo, jaki kierunek przybiorą artystyczne poszukiwania duetu. Podobno Skrillex i autor Pasji wg św. Łukasza myślą nad albumem z remiksami, ale konkretnych informacji póki co brak. Wiadomo natomiast, że wystąpią w tym roku na zaledwie jednym koncercie w ramach którejś z letnich imprez plenerowych. 2 lata temu Penderecki i Jonny Greenwood pojawili się na gdyńskim Open’erze. Plotki głoszą, że duet Penderecki-Skrillex zadebiutuje tym razem na Sunrise Festival w Kołobrzegu. 

drukuj pdf

zobacz również:

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Beth Gibbons śpiewająca Góreckiego... teraz na płycie! +dodaj do schowka
Aktualne

Zapis koncertu wokalistki Portishead, Krzysztofa Pendereckiego i NOSPR w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Sto na sto. Muzyczne dekady wolności +dodaj do schowka
Aktualne

Setka najważniejszych polskich utworów na 100-lecie niepodległości Polski

Dla kogo Fryderyki 2017? +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy nominowanych w kategoriach muzyka rozrywkowa, jazz i muzyka klasyczna