Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Misteria Paschalia 2017

data publikacji: 31.03.2017

Muzyka dawna w najlepszym wykonaniu i... warsztaty edukacyjne

Zdjęcie przedstawia zespół Le Poème Harmonique
Na zdjęciu zespół Le Poème Harmonique, fot. Jean Baptiste Millot, mat. prasowe

Zbliża się znakomity festiwal muzyki dawnej, krakowskie Misteria Paschalia. Oprócz koncertów jedną z atrakcji festiwalu będą warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu Tenebrae.

Spotkania odbędą się w Wielką Środę i Wielki Czwartek (12 i 13 kwietnia) o godz. 20:30 w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26). Zaczną się one warsztatami (trwającymi 1,5 godziny), które poprowadzi śpiewak-kontratenor Tomasz Raczkiewicz. Specjalnie na to wydarzenie wcieli się on w rolę średniowiecznego mnicha. Podczas wykładów opowie o tym, czym jest gatunek tenebrae – charakterystyczny dla twórczości francuskiego baroku. Zgłębi też liturgię Wielkiego Tygodnia – koncentrując się przede wszystkim na opisie Męki Pańskiej, przedstawionym przez niemiecką mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę Katarzynę Emmerich. Opowie w końcu o roli muzyki tworzonej przez wieki na potrzeby liturgii. W drugiej części warsztatów przewidziano zwiedzanie wnętrz Bazyliki Bożego Ciała.

Główną częścią programu Misteria Paschalia są koncerty z kręgu kultury francuskiej. Artyści zaproszeni przez Vincenta Dumestre’a (pomysłodawca festiwalu i kierownik zespołu Le Poème Harmonique) przybliżą francuską muzykę XVII wieku, wrażliwość człowieka baroku i jego duchowość. Program jest bardzo wysmakowany i ambitny. Znalazły się w nim utwory, które… można posłuchać w Kanonie Muzykoteki – m.in. Stabat Mater Pergolesiego, czyli arcydzieło muzyki barokowej. Stabat Mater w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Dumestre'a zabrzmi w piątek 14 kwietnia o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE.

Stabat Mater | Giovanni Battista Pergolesi

Koncerty odbywają się codziennie od 10 do 17 kwietnia w różnych krakowskich kościołach, a także w kopalni soli w Wieliczce i w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Dokładne informacje o programie na stronie festiwalu.

Czas: 10–17 kwietnia
Miejsce: Kraków, Wieliczka

drukuj pdf

zobacz również:

Mały Kolberg +dodaj do schowka
Aktualne

Seminarium Żywa tradycja inspiracją do pracy z dziećmi. Zgłoszenia do 20 kwietnia!

Opera Chopina – program edukacyjny +dodaj do schowka
Aktualne

Muzeum Fryderyka Chopina zaplanowało wiele zajęć towarzyszących wystawie

Resurrectio, czyli nowe Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona największego polskiego festiwalu muzyki dawnej

Najlepsi z najlepszych +dodaj do schowka
Aktualne

XXI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena