Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Karol Lipiński – wirtuoz i twórca | Janusz Sidor

rozmowca: Jarosław Pietrzak, Sławomir Tomasik, Andrzej Ładomirski
Karol Lipiński - wirtuoz i twórca | Janusz Sidor

Reportaż poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora i skrzypka doby romantyzmu

Karol Lipiński – wirtuoz i twórca to reportaż zrealizowany na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego  w 150. rocznicę śmierci wielkiego, choć dziś nieco zapomnianego polskiego kompozytora i wirtuoza – Karola Lipińskiego.

Reportaż powstał podczas nagrywania przez Bartłomieja Nizioła płyty z muzyką Karola Lipińskiego oraz w trakcie uroczystości rocznicowych, zorganizowanych przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Prof. Jarosław Pietrzak z tej uczelni oraz prof. Sławomir Tomasik z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zastanawiają się, jakie brzmienie osiągał wielki wirtuoz, jakim dysponował dźwiękiem i intonacją, co wpłynęło na jego jedyną w swoim rodzaju technikę. Dr Andrzej Ładomirski podkreśla obecność w muzyce Lipińskiego – obok elementów popisowych, trudnych technicznie – ładunku muzykalności i liryczności. W filmie jest również przytaczana barwna anegdota o tym, jak do polskiego wirtuoza trafiły doskonałe skrzypce – Stradivarius należący do kolekcji włoskiego mistrza Giuseppe Tartiniego. O niezwykłych właściwościach tego instrumentu opowiada skrzypek Frank Almond.

Karol Józef Lipiński (ur. 30 października 1790 roku w Radzyniu Podlaskim, zm. 16 grudnia 1861 roku w Urłowie) – najsłynniejszy polski wirtuoz skrzypiec pierwszej połowy XIX wieku, kompozytor i pedagog. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia. W 1799 roku jego rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie szybko zrobił karierę m.in. jako kompozytor, dyrygent i solista. W 1818 roku wystąpił kilkakrotnie z Niccolo Paganinim. Razem zagrali również podczas uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja I w 1829 roku. Pod koniec lat 30., już jako artysta znany i ceniony w całej Europie, osiadł w Dreźnie. Po emeryturze przeniósł się na stałe do zakupionego w 1845 roku majątku w Urłowie pod Lwowem, gdzie założył szkołę muzyczną dla uzdolnionych dzieci chłopskich. Zmarł z powodu astmy.

drukuj pdf

zobacz również:

Szymanowski Quartet | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Niestrudzeni promotorzy muzyki polskiej na świecie wystąpili w audycji Agaty Kwiecińskiej

Wspomnienia Jana Kmity | Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2017 +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Rozmowa podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2017

Wspomnienia Leona Lewandowskiego | Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2017 +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Rozmowa podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2017

Konstanty Andrzej Kulka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Współczesny wirtuoz skrzypiec interpretuje utwory Paganiniego i Lipińskiego