Prostą rymowanko-powtarzankę można też realizować w formie zabawy w papugę

Fraszka d-e-c oparta jest na trzech klawiszach położonych przy dwóch czarnych: c, d i e. Jest to trzyzwrotkowa rymowanko-powtarzanka, której tekst podpowiada, jakie dźwięki trzeba zagrać*. Trzy zwrotki, powtórzone parokrotnie, wystarczają, by przeciętnie uzdolnione 6-letnie dziecko opanowało wykonanie melodii na klawiszach podczas jednorazowego kilkuminutowego kontaktu z fraszką, np. w formie zabawy „w papugi”.
Z najmłodszymi dziećmi można wprowadzać melodię w taki sposób, jak opisałam poniżej. 7-letniemu dziecku, które jest w stanie powtórzyć i zapamiętać dłuższą melodię, powinno udać się zagrać od razu całą początkową frazę d-e-d-e-d-e-c (nauczyciel gra, a dziecko powtarza). Fraszkę pomoże zapamiętać jej zapis w formie grafu (obok).
Zadania do grania
Zagraj tak, jak podpowiada tekst piosenki.
3 razy d-e prawą ręką (2. i 3. palcem), po czym dźwięk c lewą ręką („żeby się nie nudziła”).
- Powtórz to ze słowami „jeśli chcesz, nauczę cię”.
- Teraz tymi samymi palcami, ale trochę inaczej, zagraj zgodnie ze słowami c-d-e (najpierw c lewą ręką, a potem d-e prawą.
- Jeszcze raz powtórz melodię początkową (jak w punkcie 1); wykonaj ją, śpiewając: „łatwo znaleźć dźwięki te”.
- Posłuchaj fraszki z nagrania. Ułóż z puzzli cały utwór.
- Graf przedstawia kompletny układ dźwięków w zwrotce.
* W utworze każda fraza pojawia się dwukrotnie: raz z literowymi nazwami dźwięków, drugi raz – ze słowami. Fraszka pokazuje, że znajomość nazw dźwięków ułatwia grę. „d-e-d-e-d-e-c / jeśli chcesz nauczę cię / c-d-e, c-d-e / łatwo znaleźć dźwięki te..." (początek pierwszej zwrotki).