Instrumenty(60)60 elementów w tej kategorii

- A
- B
- C
- Ć
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- Ł
- M
- N
- O
- P
- Q
- R
- S
- Ś
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
- Ź
- Ż
-
Marimba +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Jest to instrument podobny do ksylofonu, posiada jednak szersze i cieńsze niż ksylofon drewniane sztabki oraz niższy rejestr gry
-
Klawikord +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu
-
Viola da gamba +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Ten podobny do wiolonczeli instrument smyczkowy pojawił się w Europie w późnym XV wieku, a w okresie renesansu i baroku zyskał wielką popularność
-
Kozły i dudy +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
W Wielkopolsce oraz na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej występuje największe bogactwo instrumentów dudowych w Polsce. Należą do nich dwie odmiany kozła – biały i czarny, dwie odmiany dud wielkopolskich – bukowsko-kościańskie i rawicko-gostyńskie oraz sierszeńki
-
Diabelskie skrzypce +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Diabelskie skrzypce to dość nietypowy instrument strunowy, ponieważ służy on nie tyle do grania, ile do rytmicznego hałasowania
-
Gajdy i dudy żywieckie +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Na terenie Beskidów Zachodnich spotykamy instrumenty dudowe o różnej budowie: gajdy w Beskidzie Śląskim i dudy żywieckie na Żywiecczyźnie
-
Basy +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Basy, zwane także basetlą lub basetnią, to instrument smyczkowy wchodzący w skład wielu tradycyjnych kapel
-
Bębny tradycyjne +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
W polskiej muzyce ludowej najszersze zastosowanie spośród instrumentów perkusyjnych zyskał bęben obręczowy
-
Harmonia +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Harmonia to instrument o bardzo wysokiej pozycji w polskiej kulturze tradycyjnej. Trafił na wieś dość późno, bo dopiero po pierwszej wojnie światowej. Na dobre zadomowił się w latach 30. i zaczął zastępować skrzypce w składach tradycyjnych kapel weselnych
-
Cymbały +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Choć cymbały były obecne w Polsce już w XVII wieku, w muzyce wiejskiej stały się popularne dopiero w XIX wieku
-
Fidel płocka +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
W 1985 roku podczas archeologicznych prac wykopaliskowych w Płocku odnaleziono w nieczynnej studni dobrze zachowany chordofon smyczkowy pochodzący z połowy XVI wieku.
-
Suka biłgorajska +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Suka biłgorajska, zwana również suką kocudzką, to najbardziej tajemniczy z polskich instrumentów ludowych. W terenie nie zachował się żaden jego egzemplarz. Współczesne rekonstrukcje instrumentu opierają się na kilku zaledwie źródłach pochodzących z XIX wieku.
-
Ligawka +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Nazwa tego instrumentu jest zdrobniała, choć ligawka może mieć nawet trzy metry długości i jest dość ciężka. Etymologicznie związana jest zresztą z leganiem, czyli opieraniem instrumentu w trakcie gry.
-
Perkusja (zestaw) +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Nie jest pewne, kto pierwszy wpadł na pomysł aby na wielkim bębnie grać nogą. Pewne jest natomiast, że był to początek zestawu perkusyjnego, który stał się fundamentem muzyki popularnej.
-
Elektryczny fortepian +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Elektryfikacja instrumentów muzycznych nie mogła ominąć także fortepianów. W efekcie powstał instrument, który oferuje jedno z najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych brzmień wykorzystywanych w muzyce popularnej.
-
Melotron +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Melotron (ang. mellotron) to jeden z ciekawszych elektromechanicznych instrumentów muzycznych z grupy elektrofonów. Jego brzmienie różni się wyraźnie od brzmienia organów elektrycznych, fortepianów elektrycznych, a także od wczesnych syntezatorów.
-
Gitara basowa +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Powstanie gitary basowej to efekt tego samego procesu, który zaowocował skonstruowaniem gitary elektrycznej. Kontrabasy, wykorzystywane w orkiestrach rozrywkowych, były zbyt ciche by ich dźwięk mógł przebić się przez tutti pozostałych instrumentów. Dlatego też zaczęto je nagłaśniać z pomocą mikrofonu, a z czasem, na wzór gitary elektryczno-akustycznej skonstruowano kontrabas elektryczny (ang. electric upright bass, electric bass). Problem głośności został rozwiązany, ale rozwój gitar elektrycznych uświadomił jeszcze jedną niedogodność kontrabasu, nawet elektrycznego: nieporęczny rozmiar i duży ciężar.
-
Gitara elektryczna +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Pod koniec XIX w. lutnicy zaczęli zastanawiać się jak wzmocnić ciche brzmienie gitary klasycznej. W efekcie powstał nowy rodzaj gitary, który nazywamy dziś gitarą akustyczną.
-
Gramofon +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Kojarzy się przede wszystkim z urządzeniem służącym do odtwarzania zapisanych wcześniej na płytach dźwięków i muzyki.
-
Lira korbowa +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.
-
Lutnia +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Na lutniach grali średniowieczni minsterele, były też bardzo popularne w muzyce renesansowej i wczesnego baroku.
-
Syntezator +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Zastosowanie syntezatorów w muzyce podporządkowane jest zwykle jednemu z dwóch celów. Przede wszystkim tworzeniu całkowicie nowych, unikatowych brzmień, nie do uzyskania na konwencjonalnych instrumentach, ale też – jak najwierniejszej imitacji brzmienia znanych instrumentów.
-
Celesta +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Ten instrument na pierwszy rzut oka przypomina małe pianino. Jest jednak instrumentem perkusyjnym używanym w orkiestrze symfonicznej.
-
Fale Martenota +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
To jeden z pierwszych na świecie instrumentów elektrycznych, którego historia sięga czasów I wojny światowej.
-
Organy +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.
-
Akordeon +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Historia akordeonu zaczyna się w XIX wieku, choć jego dalekich przodków można znajdować już w czasach starożytnych (należy do nich np. antyczny chiński sheng).
-
Harfa +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, znana była już w starożytnym Egipcie, Sumerze i Babilonii.
-
Gitara +dodaj do schowkaWiedzaInstrumenty
To jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych, występujący w kilku odmianach. Najważniejsza dla muzyki klasycznej jest… gitara klasyczna.