< powrót

2014 rokiem Kolberga

data publikacji: 09.01.2014

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaprasza na konferencję prasową na temat Roku Kolberga

Patronem nadchodzącego roku będzie wybitny badacz polskiej kultury ludowej Oskar Kolberg. W ramach obchodów zaplanowano m.in. digitalizację rękopisów etnografa, prezentację oper jego autorstwa oraz promocję muzyki współczesnej inspirowanej ludową tradycją.W 2014 r. przypada 200. rocznica jego urodzin. Kolberg jako pierwszy usystematyzował wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. Zebrał m.in. ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych. Wyniki swoich badań zaprezentował w 33 tomach dzieła pt. "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

drukuj pdf

zobacz również:

Aż tu nagle… +dodaj do schowka
Aktualne

W piątek warto zaglądać na nasz profil FB. Wtedy rozdamy dwa egzemplarze książki „Aż tu nagle...Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga” . Co to za wydawnictwo? Przeznaczone ono jest dla dzieci w wieku wczesnopodstawówkowym, a także dla rodziców chcących czytać bajki swoim dzieciom.

Eksperymentańcowanie +dodaj do schowka
Aktualne

Warsztat skoncentrowany będzie na nauce dwóch najbardziej charakterystycznych dla Polski środkowej i najczęściej notowanych przez Oskara Kolberga tańców wirowych: polki i oberka.

Wystawne urodziny Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Na 204. rocznicę urodzin kompozytora Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina zaprasza m.in. do Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce w Warszawie, domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli, a także do Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

 

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!