Koncert w Studiu Polskiego Radia z udziałem tyskiej Orkiestry Kameralnej AUKSO oraz przeznaczony dla dzieci koncert Łańcuszek to wydarzenia zamykające tegoroczny Festiwal im. Witolda Lutosławskiego.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Robert Morawski – fortepian
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso
Marek Moś – dyrygent
Johann Sebastian Bach Ricercare a 6 c-moll z Das Musikalisches Opfer BWV 1079 (1748) na orkiestrę, instrumentacja: Anton Webern (1935)
Witold Lutosławski Preludia i fuga na 13 instrumentów smyczkowych (1973) (wersja skrócona)
przerwa
Fryderyk Chopin Fuga a-moll (1840?) na orkiestrę smyczkową, instrumentacja: Paweł Mykietyn (2012)
Witold Lutosławski:
Partita na skrzypce, fortepian i orkiestrę (1984/1988)
Interludium na orkiestrę (1989)
Johann Sebastian Bach Contrapunctus I d-moll z Die Kunst der Fuge BWV 1080 na orkiestrę smyczkową (1749), instrumentacja: Jan Krenz (cz. I Suity polifonicznej na orkiestrę, 1952)
Z punktu widzenia Muzykoteki Szkolnej bardzo ciekawy jest oczywiście także Łańcuszek, czyli część festiwalu skierowana do najmłodszych (7 lutego w CSW Zamek Ujazdowski). Więcej informacji TU.
Na XII edycję festiwalu Łańcuch złożyło się pięć koncertów, które ukayaz twórczość Lutosławskiego na tle arcydzieł kameralnych Béli Bartóka i Ludwiga van Beethovena, muzyki skandynawskiej, dzieł powiązanych z tragedią II wojny światowej oraz w kontekście barokowej polifonii.
Elementem festiwalu była też inauguracja X Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, premierowy występ grupy Chain Ensemble oraz kursy mistrzowskie dla młodych wykonawców.
Warto wspomnieć także o poświęconej kompozytorowi prezentacji multimedialnej zamieszczonej w serwisie Google Cultural Institute. Zamieszczono w niej wiele niepublikowanych, rzadkich materiałów z Lutosławskim w roli głównej – zdjęć, fragmentów wywiadów i oczywiście muzyki.