< powrót

21. rocznica śmierci Witolda Lutosławskiego

data publikacji: 25.01.2016

Koncert w Studiu Polskiego Radia z udziałem tyskiej Orkiestry Kameralnej AUKSO oraz przeznaczony dla dzieci koncert Łańcuszek to wydarzenia zamykające tegoroczny Festiwal im. Witolda Lutosławskiego.

Witold Lutosławski
fot. Marek Suchecki

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Robert Morawski – fortepian
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso
Marek Moś – dyrygent

Johann Sebastian Bach Ricercare a 6 c-moll z Das Musikalisches Opfer BWV 1079 (1748) na orkiestrę, instrumentacja: Anton Webern (1935)
Witold Lutosławski Preludia i fuga na 13 instrumentów smyczkowych (1973) (wersja skrócona)
przerwa
Fryderyk Chopin Fuga a-moll (1840?) na orkiestrę smyczkową, instrumentacja: Paweł Mykietyn (2012)
Witold Lutosławski:
Partita na skrzypce, fortepian i orkiestrę (1984/1988)
Interludium na orkiestrę (1989)
Johann Sebastian Bach Contrapunctus I d-moll z Die Kunst der Fuge BWV 1080 na orkiestrę smyczkową (1749), instrumentacja: Jan Krenz (cz. I Suity polifonicznej na orkiestrę, 1952)

 

Z punktu widzenia Muzykoteki Szkolnej bardzo ciekawy jest oczywiście także Łańcuszek, czyli część festiwalu skierowana do najmłodszych (7 lutego w CSW Zamek Ujazdowski). Więcej informacji TU.

 

Na XII edycję festiwalu Łańcuch złożyło się pięć koncertów, które ukayaz twórczość Lutosławskiego na tle arcydzieł kameralnych Béli Bartóka i Ludwiga van Beethovena, muzyki skandynawskiej, dzieł powiązanych z tragedią II wojny światowej oraz w kontekście barokowej polifonii.

 

Elementem festiwalu była też inauguracja X Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, premierowy występ grupy Chain Ensemble oraz kursy mistrzowskie dla młodych wykonawców.

Warto wspomnieć także o poświęconej kompozytorowi prezentacji multimedialnej zamieszczonej w serwisie Google Cultural Institute. Zamieszczono w niej wiele niepublikowanych, rzadkich materiałów z Lutosławskim w roli głównej – zdjęć, fragmentów wywiadów i oczywiście muzyki.

drukuj pdf

zobacz również:

Łańcuch XV +dodaj do schowka
Aktualne

Okrągła edycja warszawskiego festiwalu dedykowanego Witoldowi Lutosławskiemu

Łańcuch XIV +dodaj do schowka
Aktualne

Lutosławski i XX-wieczne konteksty jego muzyki

„O Grzesiu i królu Sotulu” +dodaj do schowka
Aktualne

W tym roku Łańcuszek – czyli część Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego Łańcuch skierowana do dzieci – to  warsztatowy koncert dla dzieci od 5 do 8 lat.

Pan Lutosławski +dodaj do schowka
Aktualne

26 stycznia rozpoczęła się XI edycja festiwalu Łańcuch poświęconego twórczości Witolda Lutosławskiego. W tym roku sporo atrakcji dla najmłodszych – m.in. bajka o Lutosławskim