< powrót

3 zimowe podróże

data publikacji: 21.01.2016

 

Nasza autorka Barbara Kinga Majewska nie zwalnia tempa – wspólnie z Emilią Sitarz nagrała Winterreise, cykl pieśni Franciszka Schuberta i Wilhelma Müllera. Premiera jej płyty oraz dwóch innych wydawnictw o tematyce zimowej odbędzie się 25 stycznia.

Skoro wreszcie doczekaliśmy się bardziej obfitych opadów śniegu, to możemy z tej okazji sięgnąć do nowych płyt Bôłt Records w ramach serii Populista. Wszystkie one poświęcone są zimie, a dwie z nich - cyklowi pieśni Winterreise (czyli Podróży zimowej) Franciszka Schuberta.

Dwie wersje Winterreise nie mogą się bardziej różnić. Z jednej strony album Barbary Kingi Majewskiej to, jak pisze sam wydawca, „perwersyjny concept album”. Przy tej płycie Majewska współpracowała m.in. Emilią Sitarz z zespołu Kwadrofonik, laureatką Paszportu Polityki z tą grupą za rok 2014. Majewska została nominowana do Paszportów Polityki za rok 2015. W ostatnich dwóch latach publikowaliśmy cykl jej tekstów współ_NUTY. Niedługo na naszej stronie pojawi się kolejny materiał jej autorstwa…Drugą wersją Winterreise jest ta nagrana przez warszawską wokalistkę Joannę Halszkę Sokołowską, „nonszalancka i zredukowana”. A jako dopełnienie „zimowego tematu” –  kompozycja Parallel Winter Richarda Youngsa.

 

Koncert promujący Winterreise Emilii Sitarz i Barbary Kingi Majewskiej odbędzie się 25 stycznia w warszawskim klubie DZiK www.facebook.com/events/428330460698597.

 

Winterreise to legendarny cykl pieśni Franza Schuberta do wierszy Wilhelma Müllera - dziś klasyka klasyki, żelazny punkt muzycznego kanonu, jedno z najbardziej znanych dzieł wszech czasów, modelowy przykład romantycznego songbooku o cierpieniu, miłości i samotności a wreszcie i XIX-wieczny odpowiednik albumu popowego, w którym przeglądały się kolejne pokolenia od roku 1828. Spotkania wykonawców z Schubertem rzadko bywają przypadkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o Winterreise. Bez względu na podejście, sposób przygotowania materiału, koncepcje i techniki wykonawcze, zetknięcie z cyklem zawsze jest wyzwaniem. Decyduje o tym skala samego dzieła, jego bogata tradycja wykonawcza, kanoniczny charakter i często niepozorne wyrafinowanie kompozytorskie, które to cechy wszystkie razem stawiają zwykle muzyków w sytuacji obcowania z cyklem wyjątkowym, wymagającym ogromnego zaangażowania i odpowiedzialności.

 

Co o pieśniach Schuberta wiedzieć warto? Franciszek Schubert, jeden z najwybitniejszych kompozytorów romantyzmu, uprawiał niemalże wszystkie możliwe gatunki muzyczne, jednak jego ulubionym środkiem była właśnie pieśń. Skomponował ich w sumie ponad 600 i dzięki niezwykłej inwencji twórczej nie ma wśród nich dwóch podobnych. Podejmował w nich najróżniejszą tematykę: od wydarzeń historycznych i obyczajów, przez refleksję filozoficzną i religijną, po zdecydowanie dominujący wątek miłości.

 

Oto dwie z popularnych pieśni Schuberta, znajdujące się w naszym Kanonie (nie są one jednak częścią Winterreise):

 

Franz Schubert Pstrąg op. 32


Franz Schubert Lirnik – pieśń

drukuj pdf

zobacz również:

Beth Gibbons śpiewająca Góreckiego... teraz na płycie! +dodaj do schowka
Aktualne

Zapis koncertu wokalistki Portishead, Krzysztofa Pendereckiego i NOSPR w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Ucho do klasyki: Mozart +dodaj do schowka
Aktualne

Drugi odcinek serii płyt przybliżających dzieciom muzykę klasyczną

Ucho do klasyki! +dodaj do schowka
Aktualne

Najwięksi kompozytorzy dla najmłodszych. Na płycie i w książce. Na początek Chopin i Mozart

Bach Stories +dodaj do schowka
Aktualne

Płyta Aleksandra Dębicza i Marcina Zdunika i koncert promujący album