< powrót

Agata Zubel zwyciężczynią konkursu Polonica Nova

data publikacji: 15.04.2014

Kompozytorka i śpiewaczka jest autorką zwycięskiego utworu „Not I”, który został uznany jako najciekawszy ze zgłoszonych do nagrody.

Zdjęcie przedstawia wokalistkę Agatę Zubel
fot. Łukasz Raychert

Laureatka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wykonanie nagrodzonego utworu odbędzie się w październiku we Wrocławiu na festiwalu World Music Days. Warunkiem przyjęcia nagrody jest zobowiązanie się do napisania utworu na kolejną edycję festiwalu Musica Polonica Nova.

To nie pierwsza nagroda, którą Zubel otrzymuje dzięki opartemu na tekście Samuela Becketta Not I. W zeszłym roku triumfowała ona na 60. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO. Utwór jest przeznaczony na głos sopranowy (lub mezzosopranowy), zespół kameralny i elektronikę. Tekst pochodzi z dramatycznego monologu Samuela Becketta napisanego w 1972 roku opowieści starej kobiety-niemowy, która pod wpływem traumatycznych przeżyć, zaczyna posługiwać się językiem i wyrzuca z siebie całą historię swojego życia.

W finale konkursu Polonica Nova znalazły się także utwory Cezarego Duchnowskiego „acc ca”, „Wielkie Przejście” Jerzego Kornowicza, „Sighs” Marcina Stańczyka oraz Artur „Stabat Mater” Artura Zagajewskiego.

Utwory wszystkich finalistów zostaną wykonane w przyszłym sezonie artystycznym w Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Świętokrzyskiej oraz na koncertach Orkiestry Muzyki Nowej.
Partyturę nagrodzonego utworu „Not I” można oglądać do końca kwietnia na Issuu.com:
http://issuu.com/pwmedition/docs/11_312_-_zubel_a_-_not_i_score_poli
drukuj pdf

zobacz również:

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!

Mozaika muzyki współczesnej we Wrocławiu +dodaj do schowka
Aktualne

Jaka jest polska muzyka nowa? – to pytanie stawia nowy dyrektor wrocławskiego festiwalu, Szymon Bywalec. Dodajmy, że chodzi o tzw. muzykę poważną, pisaną przez kompozytorów wykształconych w muzycznych uczelniach, a zatem ten nurt, który czasem bywa nazywany akademickim. Cóż to właściwie znaczy?

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!