< powrót

Posłuchajmy hip hopu i… ptaków!

data publikacji: 26.10.2016

Listopadowe warsztaty muzyczne dla uczniów

leżące dziecko zasłania głowę rysunkiem parasolki
fot. Malwina Toczek

W czwartek 3 listopada na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pt. Ptaki w muzyce poszukamy pozamuzycznej treści w utworach instrumentalnych. Dowiemy się, który z kompozytorów umieścił „ptasie” motywy w swoich utworach i pobawimy się w naśladowanie odgłosów ptaków. Spróbujemy także nazwać środki muzyczne, których w muzyce klasycznej używano do imitowania odgłosów otaczającej przyrody.

Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z muzyką programową i ilustracyjną. Zajęcia poprowadzi Dominika Mamro – muzyk, muzykoterapeutka i kulturoznawca.

W poniedziałek 7 listopada zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na zajęcia pt. Hip Hop hura! Podczas warsztatów muzykujemy przy pomocy instrumentów i głosu, imitujemy dźwięki maszyn i zwierząt, śpiewamy, rapujemy, gwiżdżemy... Wymyślamy krótkie wierszyki i recytujemy je z towarzyszeniem bębnów. Można będzie wspólnie poszeptać i czasami pokrzyczeć.
Potem podzielimy się na grupy i „porozmawiamy" przy pomocy słów, ksylofonów, boomwhackerów, wood bloków, okaryn, radioodbiorników, sampli i cytry. Możemy też przetwarzać brzmienie naszych głosów przy pomocy komputera. Masz problem, czy pilną sprawę? Wykrzycz to wspólnie z nami!

Zajęcia prowadzą Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski z Fundacji Harmonie i Hałasy, której celem jest organizowanie warsztatów i koncertów muzyki współczesnej i oswajanie z nią nieprofesjonalnych odbiorców, a zwłaszcza dzieci.

W czwartek 17 listopada na zajęciach dla dzieci  przedszkolnych i wczesnoszkolnych poświęconych kołysankom najmłodsi dowiedzą się, co historia muzyki zawdzięcza bezsenności i co łączy kołysanki z różnych epok i stron świata. Okazuje się, że bez kłopotów z zasypianiem nie powstałyby m. in. Wariacje Goldbergowskie i wiele innych kompozycji. Czy warto ich słuchać wyłącznie do snu? Podczas zajęć dzieci kołysząc się, muzykując, bawiąc i eksperymentując poznają, jakie elementy muzyki należy zmienić, by z kołysanki powstał utwór na pobudkę i odwrotnie.

Zajęcia poświęcone kołysankom poprowadzi Anna Ługowska, muzykolog, pedagog zdolności i animatorka, na co dzień pracująca jako muzykoterapeutka.

W poniedziałek 21 listopada dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych zapraszamy na zajęcia opowiadające o walkmanie. Zapewniamy dużo ruchu, gestów, prostych układów choreograficznych: łączenie ekspresji ciała i dźwięku, np. klaskanie, tupanie, stukanie, pocieranie itp. Muzyczna zabawa będzie polegała na tworzeniu kontrastujących figur, począwszy od najprostszych (krzyków, szeptów, po trudniejsze – bezruch i hałas). Później oddamy się spontanicznej twórczości muzycznej i zabawie, korzystając ze wszystkich dostępnych instrumentów.

Zajęcia prowadzą Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski z Fundacji Harmonie i Hałasy, której celem jest organizowanie warsztatów i koncertów muzyki współczesnej i oswajanie z nią nieprofesjonalnych odbiorców, a zwłaszcza dzieci.

Zajęcia muzyczne dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych odbywają się w poniedziałki 7 i 21 listopada oraz 5 i 12 grudnia w godz. 9.30-11.00.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat (przedszkola) oraz w wieku 6-9 lat (klasy 1-3 szkół podstawowych) odbywają się w czwartki 3 i 17 listopada oraz 1 grudnia w godz. 9.30-10.30 (przedszkola) i 11.00-12.30 (szkoły podstawowe).

drukuj pdf

zobacz również:

Na akustycznej fali +dodaj do schowka
Aktualne

Warsztaty muzyczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych w siedzibie FINA

Dzień Dziecka z Muzykoteką +dodaj do schowka
Aktualne

Zapraszamy do siedziby NInA rodziców z dziećmi na spektakle w dniu 3 czerwca

Narzędziownik edukacyjny +dodaj do schowka
Aktualne

Orkiestrowo i chóralnie – warsztaty dla nauczycieli i animatorów z Muzykoteką

Muzyka w animacjach +dodaj do schowka
Aktualne

Warsztaty dla przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych w siedzibie NInA oparte na muzyce z polskich filmów animowanych