W drugiej połowie września ruszają warsztaty muzyczne organizowane przez Muzykotekę dla szkół i przedszkoli

Poznamy na nich najsłynniejsze kołysanki i pobawimy się przy muzyce z walkmana. W czwartek, 22 września, na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych poświęconych kołysankom najmłodsi dowiedzą się, co historia muzyki zawdzięcza bezsenności i co łączy kołysanki z różnych epok i stron świata. Okazuje się, że bez kłopotów z zasypianiem nie powstałyby m. in. Wariacje Goldbergowskie i wiele innych kompozycji. Czy warto ich słuchać wyłącznie do snu? Podczas zajęć dzieci kołysząc się, muzykując, bawiąc i eksperymentując poznają, jakie elementy muzyki należy zmienić, by z kołysanki powstał utwór na pobudkę i odwrotnie.
Zajęcia poświęcone kołysankom poprowadzi Anna Ługowska, muzykolog, pedagog zdolności i animatorka, na co dzień pracująca jako muzykoterapeutka.
W poniedziałek, 26 września, dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych dowiedzą się wszystkiego o walkmanie. Zapewniamy dużo ruchu, gestów, prostych układów choreograficznych: łączenie ekspresji ciała i dźwięku, np. klaskanie, tupanie, stukanie, pocieranie itp. A muzyczna zabawa będzie polegała na tworzeniu kontrastujących figur, począwszy od najprostszych (krzyków, szeptów, po trudniejsze – bezruch i hałas. Później oddamy się spontanicznej twórczości i zabawie, korzystając ze wszystkich dostępnych instrumentów.
Zajęcia prowadzą Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski z Fundacji Harmonie i Hałasy, której celem jest organizowanie warsztatów i koncertów muzyki współczesnej i oswajanie z nią nieprofesjonalnych odbiorców, a zwłaszcza dzieci.
Zajęcia muzyczne dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych odbywają się w poniedziałki 26 września, 24 października, 7 i 21 listopada oraz 5 i 12 grudnia w godz. 9.30-11.00.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat (przedszkola) oraz w wieku 7-9 lat (klasy 1-3 szkół podstawowych) odbywają się w czwartki 22 września, 6 i 20 października, 3 i 17 listopada oraz 1 grudnia w godz. 9.30-10.30 (przedszkola) i 11.00-12.30 (szkoły podstawowe).