< powrót

Zabawy na akustycznej fali

data publikacji: 04.01.2017

Zimowe warsztaty muzyczne dla uczniów. Mamy jeszcze wolne miejsca!

dzieci trzymają rejestratory dźwięku w wyciągniętych rękach
fot. Malwina Toczek/ NInA

W czwartek 12 stycznia na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pt. Ptaki w muzyce poszukamy pozamuzycznej treści w utworach instrumentalnych. Dowiemy się, który z kompozytorów umieścił „ptasie” motywy w swoich utworach i pobawimy się w naśladowanie odgłosów ptaków. Spróbujemy także nazwać środki muzyczne, których w muzyce klasycznej używano do imitowania odgłosów otaczającej przyrody.

W poniedziałek 16 styczna dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych zapraszamy na zajęcia opowiadające o walkmanie. Zapewniamy dużo ruchu, gestów, prostych układów choreograficznych: łączenie ekspresji ciała i dźwięku, np. klaskanie, tupanie, stukanie, pocieranie itp. Muzyczna zabawa będzie polegała na tworzeniu kontrastujących figur, począwszy od najprostszych (krzyków, szeptów, po trudniejsze – bezruch i hałas). Później oddamy się spontanicznej twórczości muzycznej i zabawie, korzystając ze wszystkich dostępnych instrumentów.

W czwartek 19 stycznia na zajęciach poświęconych artykulacji w muzyce i pantomimie dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych najmłodsi wezmą udział w pantomimie z akompaniamentem muzyki (nie tylko klasycznej). Podczas zabaw i tańców inspirowanych zwierzętami oraz postaciami z bajek zgłębimy takie pojęcia muzyczne jak staccato, legato, tremolo, vibrato. Prosimy o przyniesienie wygodnych ubrań na zmianę.

W poniedziałek, 23 stycznia zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na zajęcia o gramofonie.  Będą to warsztaty dla wszystkich, którzy chcieliby pograć w zespole, improwizować, komponować czy dyrygować orkiestrą. Razem stworzymy różne grupy instrumentalne, które poprowadzą ze sobą muzyczną dyskusję, pobawimy się dynamiką, barwą i charakterem dźwięków, poimprowizujemy. W końcu uda nam się skomponować własny utwór i wykonać go w wersji ostatecznej,  gotowej do nagrania na płytę. A do tego potrzebni nam będą dyrygenci i soliści.

W czwartek 26 stycznia na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych udamy się na muzyczny spacer po niebie i zastanowimy się, czy z nieba dobiegają do nas jakieś dźwięki. Dowiemy się też, jak za pomocą dźwięków można przedstawić to, co na co dzień obserwujemy na niebie, np. wschód słońca czy burzę oraz jak kompozytorzy odzwierciedlają te zjawiska w swoich utworach. Poprzez różne ćwiczenia muzyczno-plastyczno-ruchowe dzieci zapoznają się z muzyką ilustracyjną oraz poznają wybrane utwory z kanonu literatury muzycznej.

Zajęcia pt. Ptaki w muzyce i Muzyczny spacer po niebie poprowadzi Dominika Mamro – muzyk, muzykoterapeutka i kulturoznawca.

W poniedziałek 30 stycznia zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na zajęcia pt. Hip Hop hura! Podczas warsztatów muzykujemy przy pomocy instrumentów i głosu, imitujemy dźwięki maszyn i zwierząt, śpiewamy, rapujemy, gwiżdżemy... Wymyślamy krótkie wierszyki i recytujemy je z towarzyszeniem bębnów. Można będzie wspólnie poszeptać i czasami pokrzyczeć.
Potem podzielimy się na grupy i „porozmawiamy" przy pomocy słów, ksylofonów, boomwhackerów, wood bloków, okaryn, radioodbiorników, sampli i cytry. Możemy też przetwarzać brzmienie naszych głosów przy pomocy komputera. Masz problem, czy pilną sprawę? Wykrzycz to wspólnie z nami!

Poniedziałkowe zajęcia prowadzą Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski z Fundacji Harmonie i Hałasy, której celem jest organizowanie warsztatów i koncertów muzyki współczesnej i oswajanie z nią nieprofesjonalnych odbiorców, a zwłaszcza dzieci.

W czwartek 2 lutego na zajęciach poświęconych artykulacji w muzyce i pantomimie dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych najmłodsi wezmą udział w pantomimie z akompaniamentem muzyki (nie tylko klasycznej). Podczas zabaw i tańców inspirowanych zwierzętami oraz postaciami z bajek zgłębimy takie pojęcia muzyczne jak staccato, legato, tremolo, vibrato. Prosimy o przyniesienie wygodnych ubrań na zmianę.

Zajęcia poświęcone artykulacji poprowadzi Anna Ługowska, muzykolog, pedagog zdolności i animatorka, na co dzień pracująca jako muzykoterapeutka.

Zajęcia muzyczne dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych odbywają się w poniedziałki 16, 23 i 30 stycznia w godz. 9.30-11.00.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat (przedszkola) oraz w wieku 6-9 lat (klasy 1-3 szkół podstawowych) odbywają się w czwartki 12, 19 i 26 stycznia oraz 2 lutego w godz. 9.30-10.30 (przedszkola) i 11.00-12.30 (szkoły podstawowe).

drukuj pdf

zobacz również:

Mała Warszawska Jesień 2018 +dodaj do schowka
Aktualne

Już po raz ósmy odbędzie się dziecięca odsłona festiwalu muzyki współczesnej

Ko-lekcje +dodaj do schowka
Aktualne

Kwietniowe warsztaty dla nauczycieli muzyki w Żelazowej Woli

Tak było na warsztatach kodályowskich [GALERIA] +dodaj do schowka
Aktualne

Obejrzyj krótką fotorelację z zajęć z Joanną Malugą!

Od pomysłu do piosenki +dodaj do schowka
Aktualne

Dźwięczność vol. 3, czyli warsztaty pisania piosenek na warszawskim Jazdowie