< powrót

Cała orkiestra w smartfonie

data publikacji: 01.05.2019

Aplikacja mobilna Orkiestrownik to multimedialny przewodnik pokazujący wszystkie tajemnice orkiestry symfonicznej

wizualizacja aplikacji
Il. Materiały promocyjne

Symfoniczna machina bez tajemnic

Orkiestrownik to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej. Krok po kroku wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Wszystko w formie unikatowej w skali światowej aplikacji multimedialnej, dostępnej od 15 września na smartfony i tablety.

Orkiestra symfoniczna to wielki organizm - współtworzą go poszczególni muzycy i ich instrumenty. Jak odnajdują się w tej wielkiej machinie? Jaką rolę odgrywa ich instrument? Do czego są potrzebni na świecie oboiści? Jakie obowiązki ma pierwszy skrzypek? Dlaczego saksofoniści i perkusiści muszą być bardzo cierpliwi? Jakie tajemnice kryje orkiestra i jej członkowie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi można znaleźć w aplikacji, pełnej interesujących filmów i ciekawych tekstów. Jak mówi jeden z bohaterów, wybitny dyrygent Jerzy Maksymiuk: „orkiestra jest fenomenem doskonałości i piękna.

Podglądanie od środka

Najważniejszą częścią Orkiestrownika jest Wirtualna orkiestra, której rdzeń tworzy wielokanałowe nagranie Bolera Maurice’a Ravela, porywającego i znanego wszystkim utworu,
w którym wszystkie instrumenty orkiestry mogą zalśnić pełnym blaskiem. Dzięki aplikacji można śledzić takt po takcie cały utwór, zarówno w widoku dynamicznej partytury, jak i graficznego schematu czy migającej mapy instrumentów. Można obserwować grę orkiestry i symultanicznie – pracę dyrygenta. Jedno kliknięcie wystarczy, by posłuchać dowolnego instrumentu i zobaczyć,
jak muzyk na nim gra. Lub jak długo czeka, aż nadejdzie ten właściwy moment…

Trening i walka o sprawne palce

O każdym instrumencie wielkiej orkiestry symfonicznej można dowiedzieć się więcej poprzez filmy i teksty. W aplikacji dostępnych jest 25 wizytówek od skrzypiec poprzez trąbkę do harfy i werbla. Muzycy znakomitej orkiestry Sinfonia Varsovia opowiadają o pracy, pasji, blaskach i cieniach zawodu artysty. Jak mówi oboista, Arkadiusz Krupa: „granie to codzienny trening i walka o sprawne palce”. Jego zmagania z instrumentem zobaczyło już w Internecie prawie 50 tysięcy osób, a łączna widownia wszystkich wizytówek przekroczyła już pół miliona!

Oddzielne zakładki poświęcone są dyrygentowi, próbie oraz koncertowi. W roli przewodnika występuje wybitny polski dyrygent Jerzy Maksymiuk. Wyjaśnia jaka jest rola dyrygenta, czemu służy próba i jak zbudowana jest orkiestra. W aplikacji zamieszczony jest także zabawny film o etykiecie obowiązującej w filharmonii, quiz z nagrodami i biblioteka nagrań zawierająca kompozycje: Beethovena, Bartóka i Dębskiego.

Skąd pobrać?

Aplikacja mobilna Orkiestrownik na smartfony i tablety (w systemie Android i iOS) jest dostępna od 15 września 2016 roku. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz iTunes. W wersji podstawowej aplikacja waży 55 MB, natomiast na życzenie użytkownika, istnieje możliwość pobierania dodatkowych materiałów do pamięci urządzenia.

Pobierz ze sklepu Google Play

Pobierz z iTunes

Producentami aplikacji są: Instytut Muzyki i Tańca (IMiT), Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Producentem wykonawczym jest Netigen Kluzowicz sp. j. Aplikacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

drukuj pdf

zobacz również:

Obój | Orkiestrownik +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o instrumentach

Oboista jest jak napastnik na boisku – to on strzela bramki, to on gra najważniejsze motywy

Tuba | Orkiestrownik +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o instrumentach

Po co są tubiści na świecie?