< powrót

Co słychać w marcu w filharmonii?

data publikacji: 23.02.2016

Marcowy program muzyczny dla najmłodszych zapowiada się bardzo ciekawie: obok repertuaru klasycznego i związanego z nadchodzacą Wielkanocą rozpoczyna się cykl warsztatów muzycznych dla dzieci niepełnosprawnych (Opera Krakowska), trwa też cykl spotkań z książką i muzyką (Opera i Filharmonia Podlaska).

Do przypadającej na koniec marca Wielkanocy nawiązują w swoim repertuarze dla najmłodszych Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy i Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach. Filharmonia Pomorska zaprasza dzieci w wieku 3 – 6 lat na Dźwiękowo-miodowy mazurek wielkanocny (12. 03), gdzie smakołykami dla uszu będą m. in. mazurki F. Chopina i K. Kurpińskiego. NOSPR przygotował Symfoniczny Koncert Edukacyjny: Muzyka między sacrum a profanum (16. 03), na którym młodzież gimnazjalna i licealna posłucha Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha i Pasji wg św. Marka cz. III P. Mykietyna.

 

Do tradycyjnych polskich obyczajów nawiązuje Alla Polacca (6. 03), spektakl Baletu Dworskiego Cracovia Danza w Teatrze Ludowym w Krakowie. Poprzez tańce wieków XVII – XIX: polonezy, oberki, mazury, kujawiaki i krakowiaki, prezentuje staropolskie szlacheckie i ludowe zwyczaje oraz zabawy z dworków i wsi. Wybór tańców od średniowiecza po współczesność, na podstawie utworów Haendla, Bacha, Lully’ego, Corellego, Sanza, Couperina, Rebela, Haydna oraz tancerze poprzebierani za instrumenty, opowiadający o świecie muzyki to atrakcje Ballet de la Musique (15, 16, 20. 03) w Filharmonii Wrocławskiej w wykonaniu Teatru Dworskiego Cracovia Danza.

 

Dworskie fanfary i inne czary  (13. 03) to koncert dla dzieci w Filharmonii Narodowej w Warszawie, prezentujący dzieje, budowę i działanie rodziny instrumentów dętych blaszanych. Dzieci poznają je słuchając utworów opartych na znanych tematach, m. in. muzyki filmowej. O instrumentach dętych opowiada również koncert z cyklu Lub-smyki Jest w orkiestrach dętych taka siła (20. 03) w Filharmonii Lubelskiej, połączony z warsztatami muzycznymi dla dzieci od 4 lat. Dzieje powstałej w XVI wieku wiolonczeli i utwory, jakie można na nią zagrać, prezentuje koncert z cyklu Pałac dzieciom – wiolonczela (13. 03) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

 

Młodzi wielbiciele muzyki klasycznej mogą wysłuchać Obrazków z wystawy M. Musorgskiego podczas koncertu familijnego Jak patrzy ucho (13. 03) w Filharmonii Gorzowskiej oraz widowiska Czar Baletu z cyklu Akademia Muzycznego Smaku (9. 03) w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Będzie to spotkanie z uczniami Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, którzy zaprezentują fragmenty z suity Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Kujawiaka G. Bacewicz, Poloneza W. Kilara, czy Oberka F. Dzierżanowskiego. W Teatrze Wielkim w Poznaniu kolejna dawka klasyki – balet fantastyczny S. Prokofiewa Kopciuszek (16, 17. 03) oraz widowisko baletowo - operowo - akrobatyczne Królowa Śniegu (22, 23. 03) z muzyką G. Kaczmarka. A w Warszawskiej Operze Kameralnej w cyklu Rodzinne Poranki Operowe – Czary Pana Dulkamary (20. 03), spektakl dla dzieci na podst. opery Napój miłosny G. Donizettiego.

 

Zwolennicy utworów współczesnych, mogą posłuchać muzyki filmowej na koncercie Dzieci grają dzieciom (16, 17. 03) w Filharmonii Zabrzańskiej i na koncercie edukacyjnym Muzyka ze sceny i z ekranu (31. 03) z cyklu Feel Harmony – Poczuj klimat! w Filharmonii Częstochowskiej. Filharmonia Poznańska zaprasza natomiast na koncert z cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka (19. 03) – Od jazzu do hip-hopu, z dwudziestowiecznymi standardami muzyki amerykańskiej.

 

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku przygotowała dla dzieci w wieku 3 – 9 lat cykliczne spotkania Bajkowy Skarbczyk – twórcze spotkania dla dzieci z książką i muzyką (13. 03). Tym razem będzie to Spotkanie w zaczarowanej krainie zwierząt z muzyką na żywo i lekturą Brzydkiego kaczątka H. Ch. Andersena oraz baśni O rybaku i złotej rybce Braci Grimm.

 

W marcu w Operze Krakowskiej rusza ważny cykl warsztatów Muzyką namaluj swój świat opartych na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych skierowanych do dzieci niepełnosprawnych. Podczas pierwszej części spotkań – warsztatów plastycznych na Antresoli Opery Krakowskiej dzieci będą się bawiły w rytmie melodii operowych, operetkowych i musicalowych. W drugiej części spotkania najmłodsi poznają kulisy teatru operowego. Celem tych spotkań jest zaciekawienie niepełnosprawnych dzieci światem opery i  zachęcenie ich do rozwijania zdolności muzycznych.

Terminy spotkań:

7 marca 2016, godz. 11.00

20 marca 2016, godz. 13.00

24 kwietnia 2016, godz. 13.00

9 maja 2016, godz. 11.00

22 maja 2016, godz. 14.00

20 czerwca 2016, godz. 11.00 

 

Mazurek tańczony w 1845 r., Huster, Journal des Demoiselles, wyd. belgijskie, Wikimedia Commons, PD

drukuj pdf

zobacz również:

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Dla maturzystów przed studniówką – o „Polonezie” Kilara +dodaj do schowka
Aktualne

Rozrasta się aplikacja Orkiestrownik! Opublikowany został właśnie nowy film będący jej częścią – opisujący elementy dzieła muzycznego w Polonezie Kilara

 

Muzyka filmowa na UMFC +dodaj do schowka
Aktualne

Usłyszymy dzieła Kurta Weilla czy Johna Williamsa - autora muzyki do Gwiezdnych Wojen