< powrót

Cyrulik Sewilski – popkulturowy fenomen

data publikacji: 20.11.2015

fot. Warszawska Opera Kameralna

 

Opera/Enter to projekt edukacyjny prowadzony przez Warszawską Operę Kameralną, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Tematem spotkań w 2015 roku jest słynny Cyrulik Sewilski.

Opera Gioacchina Rossiniego jest zasłużenie obecna w kanonie kultury europejskiej. Jej tytułowy bohater, Figaro bywa ikoną kultury popularnej, jego imieniem nazywane są restauracje, salony fryzjerskie, a nawet gazety. Tematy z jego słynnych arii z oper Mozarta i Rossiniego, bywają dzwonkami telefonów, są także obecne w reklamach. Skąd zatem wziął się ów Figaro? Jego postać stworzył francuski dramatopisarz w XVIII wieku Pierre Beaumarchais, a sławy przydali mu genialni kompozytorzy: Wolfgang Amadeusz Mozart w operze Wesele Figara i Gioacchino Rossini w Cyruliku sewilskim.

 

Spotkanie trwać będzie około 80 minut i składać się będzie z warsztatów i skróconej wersji spektaklu Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego z repertuaru WOK, w reżyserii Jitki Stokalskiej, z udziałem śpiewaków i zespołu instrumentalnego.

 

Podczas warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru będzie można porozmawiać z Figarem i innymi postaciami komedii, zapytać o ich marzenia i zamiary, o plotki i intrygi z  Sewilli, a także o talent wokalny, o operę i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu?

 

W  2015 roku spotkania Opera/Enter odbędą się w następujących terminach:

17 listopada (wtorek) godzina 10.00 i 12.00 

18 (środa) godzina 10.00 i 12.00 

24 (wtorek) godzina 10.00 i 12.00 

25  (środa) godzina 10.00 i 12.00 

 

Uczestnicy: maksymalnie 150 osób.

Bilety – 25 złotych.

 

Miejsce: Warszawa, WOK, al. Solidarności 76b

www.operakameralna.pl

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących