Warsztaty filmowe dla nauczycieli w FINA!

Co w filmach z czasów naszych dziadków zachwyca dziś młodych widzów? Jakich narzędzi używać, ucząc czytać animacje? Zapraszamy na konferencję skierowaną do nauczycieli etapu wczesnoszkolnego, wychowawców świetlic i bibliotekarzy z całej Polski, 19–20 października 2018 r. w siedzibie FINA Wałbrzyska 3/5!
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w ramach programu Filmoteka Szkolna wraz z Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń Konferencją inauguruje cykl warsztatów „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!”, podczas których nauczyciele i edukatorzy poznają wspaniałe polskie animacje i dowiedzą się w jakim języku mówi do nas kino. Spotkania zorganizowane wokół filmów z Filmoteki Szkolnej dla szkół podstawowych staną się inspiracją do pracy z filmem na wczesnym etapie nauczania.
Program konferencji
Co się dzieje z dzieckiem w kinie opowie podczas wykładu otwierającego psycholog z wieloletnim doświadczeniem – Katarzyna Szadkowska. Dyrektor najstarszego polskiego festiwalu filmów dla dzieci – Jerzy Moszkowicz, zastępca dyrektora FINA – Anna Sienkiewicz-Rogowska, laureatka nagrody im. Krzysztofa Mętraka – Klara Cykorz, znawca polskiego kina – Michał Pieńkowski z FINA wraz z Katarzyną Stoparczyk z Radiowej Trójki, zastanowią się co fascynującego możemy znaleźć w filmach z czasów naszych dziadków i dlaczego warto do nich sięgać rozmawiając z młodymi widzami. Zaś o tym, jak korzystać z legalnych źródeł podczas pracy w szkole, jakie zasoby dostępne online warto znać, a których się wystrzegać opowie m.in. Kinga Jakubowska z Legalnej Kultury i Krzysztof Siewicz z Fundacji Nowoczesna Polska. Drugiego dnia Konferencji o metody pracy z filmem przedstawi Arkadiusz Walczak z WCIES, na warsztaty z animacji poklatkowej zaprosi Magda Bryll, a jak wygląda świat filmowany komórką pokaże Marcin Fischer.
Dzień 1
12:00–13:00 Rejestracja
13:00–14.00 Atak na zmysły – czyli co się dzieje z dzieckiem w kinie. Psychologia młodego oglądania. Wykład Katarzyny Szadkowskiej, wieloletniego psychologa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi.
14:00–14:30 Filmoteka Szkolna zaprasza! Prezentacja programu i pokaz filmu Kundelek (reż. Lidia Hornicka). Wystąpienie: Agata Sotomska, kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA.
14:30–15:30 Przerwa obiadowa
15:30–17:00 Czy filmy z czasów naszych dziadków mogą być atrakcyjne dla młodego widza? | Panel dyskusyjny
Paneliści:
Anna Sienkiewicz-Rogowska, zastępca dyrektora FINA
Jerzy Moszkowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Klara Cykorz, krytyczka filmowa, laureatka nagrody im. Krzysztofa Mętraka
Michał Pieńkowski, filmograf FINA
Katarzyna Stoparczyk (moderatorka)
17:00–17:20 Przerwa kawowa
17:20–19:00 Jak oglądać filmy w szkole nie łamiąc prawa? | Panel dyskusyjny
Paneliści:
Kinga Jakubowska, Legalna Kultura
Krzysztof Siewicz, Fundacja Nowoczesna Polska
Aleksandra Czetwertyńska, Centrum Cyfrowe
Anna Równy (moderatorka)
Dzień 2
9:00–12:30 Zajęcia metodyczne i filmowe (do wyboru podczas rejestracji: Animacja poklatkowa lub Kręcimy komórką)
12:30–13:30 Przerwa obiadowa
13:30–17:00 Zajęcia metodyczne i filmowe
Wstęp
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji za pośrednictwem formularza. Osobom spoza Warszawy organizator zapewnia nocleg (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA: Katarzyna Sosnowska, ksosnowska@fn.org.pl, tel. 22 182 47 62.
Warsztaty
Cykl spotkań Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa! będzie pełną kreatywnych rozwiązań biblioteką pomysłów na to, jak rozmawiać o kinie z młodymi widzami.
Raz w miesiącu ( 17 listopada, 15 grudnia, 12 stycznia) zapraszamy nauczycieli na kolejne zjazdy cyklu, z którego każdy będzie dedykowany innemu zagadnieniu z kręgu języka filmu – w następnych miesiącach z nauczycielami spotka się: Agnieszka Kruk, Teatroteka Szkolna i Muzykoteka Szkolna – wszyscy odkrywając kolejne części filmowej układanki.
Warto wyrazić chęć udziału w wydarzeniu na Facebooku.