< powrót

Dzień Kolberga w Krakowie

data publikacji: 03.06.2014

3 czerwca, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.

Całodzienne atrakcje związane z obchodami Roku Kolberga 2014 zaplanowało Muzeum Etnograficzne na Placu Wolnica. Pod hasłem „Kolberg - włącz się!“ organizatorzy zachęcają do zwiedzania, spacerowania, tańczenia i czerpania radości z etnografii.

Od godz. 10.00 Muzeum zaprasza na maraton głośnego czytania wybranych fragmentów „Dzieł wszystkich“ Oskara Kolberga oraz na „Kolbergowską ścieżkę po wystawie stałej“ – z muzyką i specjalnie wydanym, okolicznościowym przewodnikiem.

W południe kustosz Muzeum będzie oprowadzać po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie - „Kolbergowskich Ścieżkach po Krakowie“.

Prze cały dzień w Muzeum Etnograficznym będzie można zobaczyć wystawę „Oskar Kolberg (1814 – 1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf”, zrealizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

O godz. 18.00 na placu Wolnica rozpoczną się warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, a o godz. 20.00 wystąpi Adam Strug z zespołem.

 

Wieczorem w Operze Krakowskiej o godz. 20.00 odbędzie się premiera opery Oskara Kolberga Król Pasterzy. Będzie to pierwsze sceniczne wykonanie tej opery w Krakowie. W 1858 r. odbyła się jej premiera w Teatrze Wielkim w Warszawie, po której spektakl był wystawiany jeszcze kilkukrotnie. Od tamtego czasu opera nie była grana na dużej scenie, została wystawiona ponownie w 2004 r. w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. Krakowska premiera jest wyjątkową okazją do zapoznania się z tym zapomnianym dziełem i przekonania się, jak dzisiaj odbieramy dawne obyczaje.

 

Więcej szczegółów na stronie  www.krolpasterzy.pl i na stronie Muzeum Etnograficznego.

 

Na zdjęciu: frgm. plakatu do opery Król Pasterzy.

drukuj pdf

zobacz również:

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Wratislavia Cantans po raz 52. +dodaj do schowka
Aktualne

Festiwal z rozmachem. Opera, muzyka dawna i współczesna na Dolnym Śląsku

Opera Chopina – program edukacyjny +dodaj do schowka
Aktualne

Muzeum Fryderyka Chopina zaplanowało wiele zajęć towarzyszących wystawie