Warsztat skoncentrowany będzie na nauce dwóch najbardziej charakterystycznych dla Polski środkowej i najczęściej notowanych przez Oskara Kolberga tańców wirowych: polki i oberka.

Podstawowym narzędziem pracy będzie uważne, osobiste słuchanie muzyki i obserwacja w jaki sposób ona działa, czy porusza i jak porusza uczestników, mieszkańców współczesnej metropolii. W trakcie rozmaitych ćwiczeń rytmicznych, gier, zabaw i eksperymentów ruchowych sprzyjających indywidualnym poszukiwaniom i improwizacji będzie można doświadczyć piękna, siły, a nawet transowej natury muzyki, dzięki czemu archaiczny taniec może się stać doświadczeniem żywym, spontanicznym i osobisty. Istotną wartością warsztatu - zgodnie z zapowiedziamy organizatorów - ma być również wspólnotowy wymiar tradycyjnych polskich tańców wirowych, wynikający z bezpośredniego kontaktu z muzykantami i innymi tancerzami.
Warsztat przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i dla osób już tańczących, które czują potrzebę pogłębienia swoich umiejętności.
Warsztaty podzielone będą na minicykle (majowy i czerwcowy) obejmujące po dwa spotkania. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zadeklarują udział w obu cyklach. Treść warsztatów nie będzie się powtarzać - można więc uczestniczyć we wszystkich.
Prowadzenie:
Emilia Herda – etnolog, bębnistka, tancerka, wokalistka. Członkini zespołów Czarne Motyle, Wędrowiec, Kołowrót. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych m. in. podczas kolejnych edycji Taboru Domu Tańca.
Do warsztataów zagrają:
Katarzyna Szurman / skrzypce
Katarzyna de Latour / skrzypce i bębenek
Zapisy: oberrok@wp.pl
Czas: 17.05, 24.05, 7.06 i 14.06, w godzinach 15:00-17:30
Miejsce: Warszawa, Znośna Lekkość Bytu (ul. Lubelska 30/32) – 17.05, 7.06 i 14.06 oraz Scena Lubelska (ul. Lubelska 30/32) – 24.05
Na zdjęciu: Emilia Herdam fot. Piotr Baczewski