< powrót

Festiwal Beethovenowski na półmetku

data publikacji: 11.04.2014

Festiwal Wielkanocny spełnia oczekiwania tych, którzy cenią sobie klasyczny filharmoniczny repertuar. On właśnie stanowi oś programową imprezy, którą stworzyła Elżbieta Penderecka

Jak zwykle dominować będzie muzyka patrona festiwalu. W programie znalazły się co prawda tylko dwie jego symfonie – II Symfonia D-dur i III Symfonia Es-dur „Eroica”, ale tą ostatnią będzie można usłyszeć w dwóch wersjach: oryginalnej i kameralnej – w opracowaniu na kwartet fortepianowy, której autorem był Ferdynand Ries – uczeń i przyjaciel kompozytora. Poza tym zabrzmią dwa wielkie dzieła wokalno-instrumentalne: jedyna opera Beethovena Fidelio i monumentalne opracowanie mszy, czyli Missa solemnis. Publiczność usłyszy także jego Koncert potrójny i Koncert skrzypcowy w wykonaniu znakomitych solistów – m.in. Juliana Rachlina i Lisy Batiashvili. Dopełnieniem będą kompozycje kameralne. Wybrane sonaty fortepianowe znalazły się w programie recitali Rudolfa Buchbindera i Fazila Saya, a kwartety z op. 59 wykona Emerson String Quartet – jeden z najlepszych amerykańskich kwartetów smyczkowych.

Na pewno warto się wybrać na koncerty dwóch świetnych europejskich orkiestr. Pierwsza to londyńska Royal Philharmonic Orchestra, którą poprowadzi Charles Dutoit, a w programie m.in. II Koncert skrzypcowy g-moll Prokofiewa ze znakomitą niemiecką skrzypaczką Arabellą Steinbacher, III Symfonia „Organowa” Camille’a Saint-Saënsa. Drugą orkiestrą, której występu nie można przegapić, jest Rotterdam Philharmonic, której szefuje Yannick Nézet-Séguin.

Mocna będzie też reprezentacja kwartetowa, poza wspomnianym amerykańskim Kwartetem Emersona, do Warszawy przyjeżdża także działający w Barcelonie Kwartet Casalsa i słynny Kwartet Lipski, który na zakończenie festiwalu wykona kameralną wersję kompozycji Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Józefa Haydna.

Nowością na tegorocznym festiwalu będzie gala wręczenia International Classical Music Awards – wyróżnień przyznawanych najlepszym artystom sceny klasycznej od 2010 roku przez międzynarodowe grono krytyków muzycznych. W tym roku nagrody odbiorą: Andreas Staier – specjalista od wykonywania muzyki barokowej i klasycznej na instrumentach klawiszowych z epoki, Charles Dutoit – wybitny dyrygent i wschodząca gwiazda - francuski altowiolista Adrien Boisseau.

Tradycją Festiwali Beethovenowskich są też wydarzenia towarzyszące w innych miastach Polski. W tym roku w krótkie tournée po naszym kraju wyruszy Emerson String Quartet. Amerykańskich kameralistów będzie można posłuchać w Gdańsku i Szczecinie. W Krakowie, poza kilkoma koncertami, można też odwiedzić wystawę muzycznych manuskryptów ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Koncerty towarzyszące festiwalowi zaplanowano także w Olsztynie, Opolu i Radomiu.

Czas: 6–18 kwietnia 2014
Miejsce: Warszawa (m.in. Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski)
www.beethoven.org.pl

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Sherlock Holmes na Święcie Niemego Kina +dodaj do schowka
Aktualne

To już 16. edycja wyjątkowego festiwalu filmowo-muzycznego

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Mozaika z Mozartem +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Dźwiękowisko +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim