< powrót

Festiwalowy zawrót głowy

data publikacji: 30.06.2014

W dużych miastach i na prowincji, w otoczeniu zabytkowych murów i na powietrzu. Latem muzyka poważna opuszcza nobliwe filharmonie. Co i jak wybrać w tym bogactwie?

W stolicy           

 

Wakacyjna Warszawa nie straszy korkami. Jest ciszej, spokojniej, a muzyki poważnej można słuchać… na łonie natury. Od ponad pół wieku w Łazienkach odbywają się recitale chopinowskie pod pomnikiem kompozytora. Publiczność zajmuje okoliczne ławki i słucha w skupieniu, albo wybiera kocyk na rozległym trawniku i relaksuje się przy dźwiękach fortepianu. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę o 12.00 i 16.00, aż do końca września.

 

Ci, którzy lubią królewski park, powinni poszukać także innych niż fortepianowe, dźwięków w głębi Łazienek. Już po raz drugi odbywa się tam festiwal Strefa Ciszy. I wbrew temu, co wskazuje nazwa, można na nim usłyszeć znacznie więcej niż tylko ciszę. To przede wszystkim muzyka kameralna, w wykonaniu znakomitych artystów różnych klasycznych światów. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie m.in. specjalista od muzyki dawnej, gambista – Paolo Pandolfo.

 

W stolicy w wakacje można też z powodzeniem nadrabiać zaległości z… Mozarta. Od ponad 20 lat Warszawska Opera Kameralna prezentuje w wakacje dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza. W tym roku publiczność obejrzy kilka oper, zaplanowano też koncerty kameralne, a na zakończenie Festiwalu Mozartowskiego na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie wystawiony zostanie „Czarodziejski flet”.

 

Druga połowa sierpnia pachnie już jesienią, wieczory są chłodniejsze, więc… można wrócić do sal koncertowych. Między innymi w Filharmonii Narodowej odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa. Jak zwykle do Warszawy przyjadą największe gwiazdy światowej pianistyki, w tym oczywiście najbardziej wyczekiwana – Martha Argerich, a także Nelson Goerner, Dang Thai Son i Andreas Staier.

 

W drodze

 

O tym, że muzyka poważna ma się w Polsce całkiem nieźle wiedzą ci, którzy mieszkają w dużych miastach. Poza nimi sytuacja wygląda nieco gorzej, o czym wie Filharmonia Łódzka i od kilku lat w wakacje wyrusza w podróż. Kolory Polski to wędrowny festiwal, który w tym roku odwiedzi m.in. Zgierz, Bełchatów, Rogów, Łowicz, Pabianice i Sieradz. Nie jest to impreza stylistycznie jednorodna, właściwie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Można liczyć na klasyczną kameralistykę, muzykę folkową, a także jazz. W tym roku wystąpią m.in. skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, zespoły: Lautari i Same Suki, Natalia Niemen i jedyny jazzowy kwartet smyczkowy w Polsce – Atom String Quartet.

 

Z dala od zgiełku świata czyli w … raju?

 

Tam, gdzie można odpocząć od pędu współczesnego miasta, można też skupić się na muzyce naprawdę. Cisza, piękne otoczenie i starannie ułożony program to wizytówka festiwalu Muzyka w Raju, organizowanego od ponad 10 lat w zespole poklasztornym i dawnym kościele cysterskim w Gościkowie w powiecie świebodzińskim, powszechnie znanym pod nazwą Paradyż. W programie dominuje muzyka dawna – średniowieczna, renesansowa i barokowa, ale o kilku lat dyrektor festiwalu Cezary Zych pozwala sobie także na wycieczki w mniej odległą przeszłość – do klasycyzmu i romantyzmu.

 

Innym ważnym miejscem dla tych, którzy poszukują najdawniejszych zabytków muzyki europejskiej jest leżący na drugim krańcu Polski Jarosław. Tegoroczny festiwal Pieśń Naszych Korzeni będzie poświęcony mszy. Zastanawiamy się nad aktualnością historycznych (tradycyjnych) form mszy; naszym dzisiejszym stosunkiem do tych form i ich potencjałem związanym z możliwością ich praktycznego zastosowania w bieżącej liturgii – piszą organizatorzy. Festiwal w Jarosławiu to nie tylko seria koncertów, ale rodzaj laboratorium, ciągłego warsztatu. „Pytanie o tytułowe „korzenie” stawiamy z jednej strony artystom, z drugiej towarzyszącym nam duchownym – czytamy na stronie festiwalu. Stawiamy je również samym sobie – uczestnikom i organizatorom. Na to pytanie próbujemy odpowiadać zarówno praktycznie – poprzez prezentacje, warsztaty i liturgie, jak i teoretycznie – podczas seminariów i dyskusji”.

 

Nie tylko Bach w Świdnicy

 

Muzyka Jana Sebastiana w wykonaniu polskich i zagranicznych gości to oś Międzyrodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Koncerty odbywają się m.in. w zapierającym dech Kościele Pokoju, który jest największą drewnianą świątynią w Europie. Muzyka Bacha to główny pretekst, ale nie jedyny by wybrać się na Dolny Śląsk. W programie także kompozycje Mozarta, Schönberga, Mendelssohna i Telemanna i znakomici wykonawcy, m.in. Capella Cracoviensis, Andrew Parrot i Akademie für Alte Musik Berlin. Ważnym elementem świdnickiego festiwalu jest też Akademia Bachowska – program kursów mistrzowskich dla studentów i absolwentów uczelni muzycznych, którzy także zaprezentują się publiczności.

 

 

Fot. Piotr Miernikiewicz, Ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy. Wnętrze, widok na organy, CC-BY-SA-3.0-pl / Fot. Skarabeusz, Goscikowo-Paradyz, CC BY-SA 3.0

drukuj pdf

zobacz również:

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!

Wielki Tydzień w Gdańsku, czyli Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona gdańskiego festiwalu muzyki dawnej

Actus Humanus w Muzykotece. Arie Farinellego na finał! +dodaj do schowka
Aktualne

Transmitujemy największy w Polsce festiwal muzyki dawnej. W niedzielę o godz. 20 usłyszymy ostatni koncert. Zespół Les Talens Lyriques pod dyrekcją Christophe'a Rousseta i z gościnnym udziałem szwedzkiej mezzosopranistki Anny Hallenberg wykona arie pisane dla legendarnego kastrata Farinellego.

Wratislavia Cantans po raz 52. +dodaj do schowka
Aktualne

Festiwal z rozmachem. Opera, muzyka dawna i współczesna na Dolnym Śląsku