< powrót

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

data publikacji: 05.12.2014

Do niedawna zaledwie procent spośród publiczności filharmonii stanowiła nastoletnia młodzież, niezwiązana z muzyką klasyczną. Ten stan rzeczy próbuje zmienić od zeszłego roku program „Filharmonia/ostrożnie wciąga!!!”. Inauguracja programu już w czwartek w Kielcach!

W ramach programu uczniowie w ośmiu polskich miastach będą mogli, wraz z osobą towarzyszącą, bezpłatnie skorzystać z oferty blisko 20 koncertów symfonicznych. Specjalnie dla nich każda z filharmonii zorganizuje otwartą próbę generalną, na której maturzyści nie tylko usłyszą fragmenty utworów prezentowanych tego wieczora w filharmonii, ale będą także mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział w współtworzeniu programu artystycznego, głosując w plebiscycie na utwory, które ich zdaniem powinny znaleźć się w nowym sezonie artystycznym w programie filharmonii.

 

Nowa edycja programu to także premiera kilkunastu filmów edukacyjnych pokazujących od kulis filharmonię oraz orkiestrę filharmoniczną – ogromny organizm nad którym jednak udaje się zapanować. Premierę filmów zaplanowano na październik 2014. Maturzyści będą również mogli wysłuchać skomponowanego specjalnie na potrzeby programu utworu Krzesimira Dębskiego „Wariacje na temat K. Dębskiego”.

 

Program w 2014/2015 roku realizowany jest równolegle w ośmiu miastach polski: w Lublinie, Rzeszowie i Białymstoku oraz w formie pilotażu (w jednej szkole średniej) w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Kielcach, Olsztynie i Łomży.

 

Pilotażowa edycja programu odbywała się jesienią 2013 roku w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Efekty były widoczne już podczas pierwszej próby zorganizowanej w Filharmonii Lubelskiej, na której pojawiło się blisko 1200 maturzystów z 13 szkół ponad gimnazjalnych w Lublinie.

 

Partnerem wspierającym plebiscyt na utwory symfoniczne jest w tym roku Narodowy Instytut Audiowizualny i muzykotekaszkola.pl. Przed głosowaniem w plebiscycie będzie można zapoznać się u nas z propozycjami filharmonii!


Program trwa do czerwca 2015 roku.


www.filharmonia-wciaga.pl


drukuj pdf

zobacz również:

Młody Muzyk Roku 2014 +dodaj do schowka
Aktualne

Jak w dobie mediów nastawionych na popkulturę promować artystów zajmujących się muzyką poważną? Odpowiedzią na to pytanie jest konkurs Młody Muzyk Roku, którego czwarta edycja zmierza do fazy finałowej.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej