Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Gdzie świętować urodziny Chopina?

data publikacji: 20.02.2015

W tym roku przypada 205. rocznica urodzin największego polskiego kompozytora. Jak Warszawa będzie świętować ten jubileusz?

Tradycją „najdłuższych urodzin” (dokładna data przyjścia Chopina na świat nie została ustalona i przypada na 22 lutego albo 1 marca, więcej w tekście obok) są koncerty urodzinowe. W tym roku, organizowane przez różne instytucje  potrwają one aż 8 dni.

 

Już po raz szósty, w dniach 22 lutego - 1 marca, odbędzie w Warszawie festiwal zatytułowany po prostu Koncerty Urodzinowe Chopina, organizowany przez Dom Kultury Śródmieście na Smolnej.  Muzyka Chopina w czasie festiwalu będzie grana w wielu miejscach Warszawie oraz interpretowana nie tylko przez typowy pianistów i zespoły kameralne, ale też przez wykonawców muzyki jazzowej i folkowej. Wśród artystów znaleźli się pianiści, którzy jesienią reprezentować będą Polskę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim: Andrzej Wierciński i Łukasz Krupiński.

 

Oprócz tego przewidziano wydarzenia dla dzieci, koncerty pod hasłem Kocham muzykę!  Więcej informacji: chopin.smolna.org.

 

W obchody „najdłuższych urodzin” włącza się też Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na 1 marca przewidziano dwa uroczyste koncerty. Tego dnia o godzinie 12 na antenie Programu 2. Polskiego Radia będzie transmitowany recital chopinowski na instrumencie historycznym w wykonaniu Pawła Wakarecego (w programie polonezy, mazurki i nokturny Chopina).

 

O godz. 18 tego samego dnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert Dang Thai Sona i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W programie oprócz Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Polaka znalazlo się także kilka utworów Maurice’a Ravela.

 

Więcej o koncertach urodzinowych organizowanych przez NIFC: pl.chopin.nifc.pl.

 

A jeśli o radiu mowa, to w poniedziałek (23  lutego) w godzinach 18.15-18.30 w radiowej Trójce zostanie wyemitowany reportaż o pochodzącej z Wietnamu, mieszkającej w Polsce od 11 roku życia, Thuy Minh Duo, miłośniczce i znawczyni muzyki Chopina.

 

Warszawskie Muzeum Chopina przygotowało program edukacyjny, skierowany do dzieci. Codziennie między 22 lutego i 1 marca o godzinie 18 będzie odbywało się oprowadzanie tematyczne po Muzeum. Tematy poszczególnych spacerów to m.in.: Chopin i jego rodzice, Chopin wśród przyjaciół  czy Chopin i jego publiczność.  Więcej informacji o spacerach edukacyjnych po Muzeum Chopina pod tym adresem

 

Fot. Tomasz Kwiatkowski, materiały promocyjne festiwalu Koncerty Urodzinowe Chopina

drukuj pdf

zobacz również:

Muzyka Chopina w Łazienkach Królewskich +dodaj do schowka
Aktualne

59. sezon koncertów chopinowskich z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych pianistów

1 marca: urodziny Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Co będzie się działo tego dnia?

Mała Akademia Chopinowska latem +dodaj do schowka
Aktualne

Plenerowe warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-10 lat na skwerze przy Muzeum Chopina

Chop(in) pod chmurkę +dodaj do schowka
Aktualne

Muzyki kompozytora będzie można posłuchać na patio Uniwersytetu Muzycznego