< powrót

Gibbons śpiewa Góreckiego

data publikacji: 27.03.2019

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Zdjęcie przedstawia Beth Gibbons w czasie prób do koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Beth Gibbons, fot. Marcin Oliva Soto

W sobotni wieczór Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz rejestracji wyjątkowego koncertu, podczas którego Beth Gibbons oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyrygowana przez Krzysztofa Pendereckiego wykonali III Symfonię (Symfonię Pieśni Żałosnych) op. 36 Henryka Góreckiego.

III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych to niezwykle ekspresywny utwór, który rozsławił nazwisko Henryka Góreckiego na całym świecie, doczekując się ogromnej liczby wykonań i wielu interpretacji. 29 listopada 2014 roku podczas koncertu w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej do historii tego symfonicznego arcydzieła dopisany został kolejny rozdział. Wykonania kompozycji podjęła się wokalistka słynnego triphopowego zespołu Portishead – Beth Gibbons. Wokalistka nauczyła się tekstu fonetycznie i zaśpiewała go sopranem – a nie naturalnym dla siebie kontraltem. Na scenie towarzyszył jej najsłynniejszy polski kompozytor – Krzysztof Penderecki dyrygujący Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Owocem koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, którego producentem była NInA (obecnie: FINA) jest album DVD oraz winyl, które ukażą się 29 marca 2019 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Domino. Dzień później zapraszamy do siedziby FINA na wspólne oglądanie i słuchanie tego niezwykłego dzieła. 

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 17:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Zachęcamy do potwierdzenia udziału w wydarzeniu na Facebooku.

Czas: 30.03, godz. 18
Miejsce: Warszawa, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, sala Ziemia Obiecana

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Aplikacje mobilne i VR w edukacji +dodaj do schowka
Aktualne

Seminarium dla nauczycieli w FINA o nowoczesnych narzędziach cyfrowych