3 opery i 4 premierowe koncerty przez najbliższe tygodnie w Warszawie!

Niemal codziennie przez kilkanaście wrześniowych dni muzyka barokowa będzie rozbrzmiewać w historycznych punktach Warszawy – kościołach i Łazienkach Królewskich. W programie Festiwalu Oper Barokowych znalazły się trzy opery (w tym dwie w premierowych inscenizacjach) i cztery koncerty wokalno-instrumentalne.
Po sukcesie opery Agrippina w 2014 roku Stowarzyszenie Dramma Per Musica poszło za ciosem. Organizuje już drugą edycję Festiwalu Oper Barokowych. Zainauguruje go spektakl Sognando La Morte – projekt z pogranicza tańca i opery w wykonaniu Anny Radziejewskiej, znakomitej śpiewaczki operowej oraz Jacka Tyskiego, tancerza i choreografa związanego z Polskim Baletem Narodowym. Zabrzmią kompozycje Caldary, Monteverdiego, Vivaldiego i Geminaniego w wykonaniu Royal Baroque Ensemble pod kierunkiem Lilianny Stawarz.
W kolejny weekend, również w Teatrze Królewskim, odbędzie się pierwsze na świecie po blisko 300 latach wystawienie opery Leonarda Vinciego Semiramide Riconosciuta w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Spektakl zostanie zarejestrowany i udostępniony w naszym portalu, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej opery Jerzego Fryderyka Händla. Opera Vinciego opowiada historię legendarnej babilońskiej władczyni Semiramidy. Pełna jest zwrotów akcji, nieszczęśliwych miłości, zdrad i intryg. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Marco Vitale – organista i klawesynista, szef włoskiego zespołu Contrasto Armonico. W Warszawie poprowadzi festiwalową orkiestrę instrumentów historycznych czyli Royal Baroque Ensemble.
W programie festiwalu znalazły się też koncerty barokowej muzyki wokalnej. Odbędą się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Lamenti Amorosi – recital Aleksandry Zamojskiej będzie składał się z kompozycji wczesnobarokowych. Oprócz tego odbędą się dwa kameralne koncerty Amor è Qual Vento z udziałem Dagmary Barny oraz Il Giardino Degli Affetti z czterema sopranistkami oraz towarzyszeniem zespołu Gradus ad Parnassum.
Kulminacją festiwalu będzie koncert, w czasie którego zostanie wykonane oratorium Antoniego Caldary Maddalena Ai Piedi di Cristo. Tego wieczora zagra orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Lilianny Stawarz.
Na zakończenie Festiwalu powróci zeszłoroczny Händlowski Orlando w nieco zmienionej obsadzie (17, 18 września). Poprzednią wersję Orlanda można oglądać na naszej stronie.
Czas: 2-18.09
Miejsce: Warszawa, m.in. Teatr Królewski w Łazienkach Królewskich
www.drammapermusica.pl