Czy Mozart jest oryginalny? Czy Requiem Mozarta jest oryginalne? Czym różni się kopia od oryginału? Kto ma prawo kopiować, komu wolno naśladować, kto może podszywać się pod oryginał, a komu jest to zabronione? Czy istnieje przestrzeń, w której każdy może stać się kimś, kim nigdy nie mógł się stać?

Od godziny hałasy, krzyki i skandowania nie cichną. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Setki przechodniów widziało ogień rozprzestrzeniający się przed budynkiem krakowskiej Filharmonii, policja nie może dostać się do sali koncertowej. Grupa zamaskowanych zamachowców przejęła główną scenę Filharmonii i wzięła zakładników. W zamian za uwolnienie zatrzymanych żądają, jak mówi lider grupy, „udziału publiczności w ich show”. „Nikomu nie stanie się krzywda” - napisali w oświadczeniu - „Prosimy widzów o zajęcie miejsc na widowni. Mamy dla nich inną historię
Brzmi tajemniczo? Capella Cracoviensis w maju, obok lawiny koncertów, znów wyjdzie poza stricte muzyczny idiom i dokona rewolucji teatralnej. Z pomocą Cezarego Tomaszewskiego śpiewacy stworzyli kolejny spektakl: sakralne karaoke oparte na Requiem Mozarta, jednym z najsłynniejszych tekstów kultury. Każdy dostanie swe pięć minut, lecz konkurencja będzie drapieżna.
Karaoke to obietnica złożona tym, którzy chcieliby być kimś innym. Amatorom, którzy chcieliby być Kate Bush, Elvisem Presleyem i Whitney Houston, statystom, którzy chcieliby grać główne role, chórzystom, którzy marzą o partiach solowych. Karaoke wywyższa kopię i deprecjonuje oryginał, daje głos tym, którzy głosu nie mieli, podmienia taśmy, wywraca hierarchie i burzy porządki. Władza leży rękach tego, kto trzyma mikrofon.
W barze karaoke śpiewa każdy, ale nie każdy śpiewa to, co chciałby śpiewać najbardziej. Karaoke niezawsze spełnia daną obietnicę. Jest niepokorne i przewrotne: lubi od czasu do czasu przypomnieć, że od trzymania mikrofonu nikt nie stanie się Mozartem. Karaoke udziela głosu Salierim.
KARAOKE - PUSTA ORKIESTRA
Słowo ‘karaoke’ pochodzi z języka japońskiego i powstało z połączenia dwóch słów: kara ? - pusta i okesutora ?—???? - orkiestra. Określa nie tylko formę rozrywki, ale także sprzęt służący do generowania ścieżki dźwiękowej pozbawionej wokalu. Sam pomysł tworzenia nagrań dźwiękowych z wykluczeniem ścieżki głosowej sięga początków historii nagrań muzycznych. Ale jako forma towarzyskiej interakcji został spopularyzowany na przełomie sześćdziesiątych i siedemdziesiątych lat. Wtedy karaoke zrewolucjonizowało charakter towarzyskich spotkań, klubowych imprez i rozrywkowych spędów. Japoński wynalazek podbił świat i błyskawicznie zdobył popularność. Choć przez profesjonalnych muzyków często jest oskarżany o przyczynienie się do spadku jakości wykonań muzycznych, statystyki wskazują, że miasta z wysoko rozwiniętą kulturą karaoke - jak Portland w stanie Oregon - skupiają największą ilość muzyków i dysponują najciekawszą sceną muzyczną. Za najczęściej wykonywany na karaoke utwór uchodzi „Billie Jean” Michaela Jacksona.
CAPELLA CRACOVIENSIS
Michalina Bienkiewicz, Dorota Dwojak-Tlałka, Jolanta Kowalska-Pawlikowska, Marzena Lubaszka, Magdalena Łukawska, Helena Poczykowska, Antonina Ruda, Hanna Swaryczewska, Łukasz Dulewicz, Maciej Drużkowski, Szczepan Kosior, Piotr Szewczyk, Sebastian Szumski
Cezary Tomaszewski koncept i reżyseria
Agnieszka Jakimiak dramaturgia
BRACIA Agnieszka Klepacka Maciek Chorąży kostiumy & obiekty
Ada Bystrzycka | Multiscena światło
Paweł Weremiuk projekcje
Piotr Augustyniak dźwięk
Antonina Ruda Paweł Szczepanik produkcja
bilety 50 zł
Czas: 23.05, godz. 19:00, 24.05, godz. 21:00, 25.05, godz. 21:00, 27.05, godz. 21:00
Miejsce: Kraków, Filharmonia Krakowska ul. Zwierzyniecka 1
http://capellacracoviensis.pl/agenda/requiem-karaoke