< powrót

Karnawał dzieci: od klasyki po jazz

data publikacji: 04.02.2016

 

Choć w tym roku karnawał jest wyjątkowo krótki, nie zabraknie w nim tanecznych spektakli dla dzieci starszych i młodszych.

Spektakl dziecięcy
fot. Crispulpillo, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 2.5

Do zwyczajów muzycznych słonecznej Andaluzji odwołuje się Filharmonia Gorzowska podczas koncertu familijnego Flamenco – ognisty taniec (14.02), na którym zostanie wykonana suita „Czarodziejska miłość” Manuela de la Falli. Hiszpańskie tańce i pieśni zaprezentują również soliści Baletu Dworskiego Cracovia Danza podczas Poranka dla Małych Melomanów Viva Espana! w Filharmonii Narodowej w Warszawie (28.02). Tam również będzie można usłyszeć pieśni etniczne z państw Bliskiego i Dalekiego Wschodu podczas koncertu Podróż jedwabnym Szlakiem w wykonaniu Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego Wiener Sängerknaben (7.02).

 

Na Muzykę dawnych dworów i pałaców z utworami Haendla, Vivaldiego, Bacha i Corellego zaprasza Filharmonia Śląska w Katowicach (9.02), a Balet Dworski Cracovia Danza w Krakowie na spektakl Taneczny świat Chopina, ukazujący bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Fryderyka Chopina (16.02). Spektakl muzyczny dla dzieci wykorzystujący fragmenty oper Mozarta, Rossiniego, Pucciniego i Verdiego pt. Kto się boi wysokiego C wystawia Teatr Wielki w Poznaniu (16, 17.02). Po Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego sięga z kolei Filharmonia w Lublinie (28.02), prezentując w czasie interaktywnego koncertu obrazy i dźwięk współistniejące na jednej scenie.

 

Magiczny świat muzyki poznają dzieci oglądające spektakl Opery Krakowskiej Muzyka i magia (2, 11, 27.02), podczas którego na scenie pojawią się bohaterowie bajek: Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka… Pełen baśniowych istot jest również spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu Czarnoksiężnik z Krainy Oz (26, 27, 28.02) i balet  Alicja w Krainie Czarów prezentowany w Operze na Zamku w Szczecinie. Spektakl Teatru Muzycznego Capitol Przytul Stracha (18, 19.02) postara się jednak oswoić za pomocą piosenki wszystkie paskudy, potwory, poczwary i inne straszydła powstające w dziecięcej wyobraźni.

 

Luty to także czas przyznawania Oscarów, a więc pretekst do  przypomnienia muzyki filmowej na koncercie Noc Oskarów w Filharmonii Zabrzańskiej (1, 8.02) i czas panowania zimy, której dźwiękowe pejzaże w muzyce klasycznej, filmowej i piosence zaprezentuje Filharmonia Częstochowska na koncercie z cyklu FEEL HARMONY – poczuj klimat! pt. Inverno, winter, zima (4.02).

 

NOSPR w Katowicach organizuje koncert dla najmłodszych słuchaczy Dzieci lubią jazz (7.02) w ramach cyklu JAZZ DLA DZIECI. Jest to projekt muzyczny prezentujący znane i nieznane utwory dla dzieci w oryginalnej jazzowej aranżacji. Koncert dla maluchów Gordonki – Zakochani w muzyce od poczęcia prowadzony przez trio jazzowe, wypełniony muzyką od klasycznej po jazzową, przygotowała Filharmonia Wrocławska (14.02).

 

Dzieci w wieku 8-13 lat, lubiące zajęcia praktyczne, mogą uczestniczyć  w muzycznych  warsztatach kulinarnych w Filharmonii Szczecińskiej – Gotuj z Rossinim, których tematem będą smaki Włoch (8.02). Warsztaty perkusyjne dla dzieci organizuje natomiast Filharmonia Wrocławska (21.02). Uczestnicy tych warsztatów, prowadzonych przez muzyków z zespołu Third Coast Percussion z Chicago, będą mogli dowiedzieć się z jakich elementów składa się muzyka oraz poznać liczne  instrumenty perkusyjne z różnych stron świata.

 

Warszawska Opera Kameralna wznawia cykl warsztatów i spektakli muzyczno-teatralnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski OPERA/ ENTER, czyli interaktywne odkrywanie opery. Od lutego do maja 2014 r. będą miały miejsce cztery spektakle operowe w skróconej wersji poprzedzone warsztatami prowadzonymi przez pedagogów teatru:

- Cyrulik Sewilski na podstawie opery Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego (16.02);

- Czary Pana Dulkamary na podstawie opery Napój miłosny Gaetano Donizettiego (22.03);

- Papageno, czyli bajka o Zaczarowanym Flecie na podstawie opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta (12.04);

- Angelina na podstawie opery Kopciuszek Gioacchina Rossiniego (10.05).

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl