< powrót

Klasyka na wakacjach

data publikacji: 01.07.2016

Oto nasz wakacyjny przewodnik po festiwalach poświęconych muzyce klasycznej

Rokitno, mat. Muzyka w Raju

Lato to doskonały moment, by posłuchać muzyki w niecodziennych przestrzeniach i w miejscowościach, niekojarzących się specjalnie z muzyką poważną. 

Za chwilę koniec szkoły, filharmonie i opery w dużych zamykają swe podwoje, ale otwiera się za to letni sezon festiwali w małych miasteczkach. Gdzie warto się wybrać, żeby posłuchać klasyki?

Przez całe wakacje, aż do końca września, w każdą niedzielę, będzie można słuchać muzyki Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach

LIPIEC: wycieczki krajoznawcze

5 lipca w Gdańsku rusza 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek od 5 lipca do 23 sierpnia w Katedrze w Oliwie o godzinie 20.00. Razem 15 koncertów. Na inaugurację wystąpią organista Roman Perucki, flecista Łukasz Długosz oraz orkiestra symfoniczna Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Arno Hartmanna. W programie światowa premiera Enjotta Schneidera Bernardus-Fresken na flet organy i orkiestrę oraz pierwsze po 142 latach wykonanie Symfonii op. 20 Gabriela Faure'a. 

Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie.

Od 25 czerwca do 2 września, w każdy dzień wakacyjnego weekendu festiwal odwiedzi kolejno: Białą Rawską, Brzeziny, Lutomiersk, Dobroń, Konstantynów Łódzki, Radomsko, Małków, Krośniewice, Łask, Tum, Zelów, Rogów, Nieborów, Pabianice, Inowłódz, Brzeźnio, Paradyż, Lipce Reymontowskie, Parzęczew, Aleksandrów Łódzki i Łowicz. Finał przewidziano na 2 września w Łodzi.

Program koncertów jest bardzo bogaty i zróżnicowany, od muzyki dawnej po jazz.  

SIERPIEŃ: kłopoty bogactwa i Cho-pin

Prawdziwe zatrzęsienie festiwali odbywających się „w terenie” będzie miało miejsce jednak w sierpniu. Festiwal Bachowski w Świdnicy rusza 29 lipca i potrwa do 15 sierpnia. Zaczyna znakomita Akademie Für Alte Musik z Berlina z repertuarem utworów Bacha, Telemanna i Marcello. Oprócz Świdnicy koncerty odbywają się także w Dzierżoniowie, Pożarzysku, Siedlimowicach i Strzelcach Świdnickich, a program obfituje w koncerty najlepszych zespołów i instrumentalistów grających muzykę baroku. Festiwal zamknie koncert typu open stage: każdy, kto gra na pianinie czuje się na siłach, będzie mógł wejść na scenę i wystąpić! 

Na Dolnym Śląsku od 5 sierpnia będziemy mogli posłuchać Chopina w Dusznikach-Zdroju. Festiwal rozpocznie zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Seong-Jin Cho, a potem zagrają m.in. Szymon Nehring czy (na zamknięcie) ulubienica publiczności ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Kate Liu.

Jak ciekawym oraz pobudzającym zmysły i ducha wydarzeniem jest Kromer Festival w Bieczu (w tym roku w dniach 11-14 sierpnia) można się przekonać słuchając koncertu zespołu Ensemble Peregrina z zeszłorocznej edycji. W tym roku zagra tam ponownie czołówka wykonawców muzyki dawnej z kontrowersyjnymi rekonstruktorami Graindelavoix na czele. 

XXIV Festiwal Pieśń Naszych Korzeni odbędzie się między 21 a 28 sierpnia w Jarosławiu. Tematem tej edycji jest mit. W planach m.in. wystawienie Orfeusza Claudio Monteverdiego, dzieło uznawane za pierwszą europejską operę.  

I wreszcie impreza, która trwa przeszło miesiąc na przełomie lipca i sierpnia. W czasie wakacji Wielkopolska i Ziemia Lubuska będą rozbrzmiewać będą muzyką dawną. Odbywający się od 12 do 21 sierpnia w Paradyżu festiwal Muzyka w Raju to pretekst do spojrzenia na muzykę dawną z różnych punktów widzenia. Równie ważny co sama Muzyka w Raju, jest jednak cykl koncertów Przedsionek Raju, poprzedzający festiwal. To festiwal podróżujący. Odbywa się on w kilkunastu miastach zachodniej Polski. Start 19 lipca w Poznaniu, potem m.in. Letnica, Żary, Świebodzin, Biecz, Międzyrzecz, Grodowiec, Klępsk, Głogów, Żagań, Zbąszyń, Brody, Skąpe, Koźla czy Zielona Góra... Kuratorem festiwalu jest zasłużony dla popularyzacji muzyki dawnej Cezary Zych.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl