< powrót

Kolędy i nie tylko

data publikacji: 22.12.2015

Kolędy i pastorałki, pełne magii spetakle baletowe oraz karnawałowe widowiska taneczne to propozycje muzyczne na najbliższy miesiąc.

W okresie świąteczno-noworocznym w repertuarze filharmonii i teatrów muzycznych pojawiają się okolicznościowe spektakle i koncerty, tradycyjnie związane z Bożym Narodzeniem. Jak co roku, najczęściej wystawiany jest balet Dziadek do Orzechów i Król Myszy Piotra Czajkowskiego do libretta Mariusa Petipy, według opowieści E.T.A. Hoffmanna. Można go zobaczyć w Operze Krakowskiej (8, 9, 10. 01), Operze Wrocławskiej (3. 01), Teatrze Wielkim Operze Narodowej (22 i 23. 01), z przepiękną inscenizacją Warszawy z początków XIX wieku oraz w Operze Nova w Bydgoszczy (28, 29, 30, 31.01), w choreografii tancerza Paula Chalmera.

Święta to także czas kolęd i pastorałek, których tradycyjnych i nowoczesnych aranżacji najmłodsi mogą posłuchać na koncercie Kolędy Pospieszalskich w Filharmonii Szczecińskiej (28. 12) oraz podczas Słowiczego Kolędowania w Filharmonii Poznańskiej (28.12) w wykonaniu chóru Poznańskich Słowików. Również Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach (12. 01) i Filharmonia Opolska (2. 01) zapraszają na koncerty kolęd, a Filharmonia Lubelska na świąteczno-noworoczne widowisko muzyczne Cichuteńko pośród nocy (6.01), z występami prawdziwych kolędników. Filharmonia Lubelska organizuje także Kolędę z babcią i dziadkiem, połączoną z obchodami Dnia Babci i Dziadka (17.01). Polecamy także w tym miejscu szczególnie kolędowy koncert chóru Varsoviae Regii Cantores w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (10.01).

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze w ramach niedzielnego poranka muzycznego proponuje najmłodszym inny słynny balet Piotra Czajkowskiego – Jezioro Łabędzie (10.01), a Filharmonia Wrocławska Balet o kawie w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, na podstawie Kantaty o kawie i suit orkiestrowych Jana Sebastiana Bacha (19, 20, 21 .01). Oryginalna scenografia przenosi widzów w karnawałową atmosferę, którą poczuć można będzie również podczas koncertu familijnego z muzyką Straussów Bal w Wiedniu w Filharmonii Gorzowskiej (17. 01).

Znane melodie Chopina, Czajkowskiego, Dvořáka, Sibeliusa, Piazzolli, walce i polki Straussa, a także popularne piosenki grane na… szklanych kieliszkach zabrzmią podczas koncertu Glassduo czyli… Grające Kieliszki w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (10. 01). Kieliszki nawiązują do bardzo popularnego w XVIII i XIX wieku instrumentu – szklanej harmoniki, na którą komponował m. in. Mozart. Natomiast Filharmonia Łódzka zaprezentuje Dróżki Pana Moniuszki… czyli był sobie Dziad i Baba (19. 01) – polskie pieśni tradycyjne o lekkiej, żartobliwej treści z komedii Fredry, wierszy Mickiewicza, Asnyka i Leśmiana do muzyki Stanisława Moniuszki. Najbardziej znane piosenki naszego dzieciństwa w nowych aranżacjach przygotowała dla najmłodszych Filharmonia Bałtycka (17. 01). Koncert familijny Piosenkowa spiżarnia złożony z osiemnastu dziecięcych utworów uczy, jak odróżniać swing od popu, pozwala poznać sambę, bluesa i salsę.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Moniuszko 200 +dodaj do schowka
Aktualne

Ruszył specjalny portal przygotowany na obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora

Sacrum Profanum przyjazne dzieciom +dodaj do schowka
Aktualne

Pasmo „dziecięce” na krakowskim festiwalu muzyki współczesnej

Bach 333 +dodaj do schowka
Aktualne

Urodziny Jana Sebastiana Bacha w… warszawskiej kawiarni!

Wielki Tydzień w Gdańsku, czyli Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona gdańskiego festiwalu muzyki dawnej