< powrót

Konkurs Chopinowski: powrót do przeszłości

data publikacji: 21.10.2015

Krystian Zimerman, 1975 rok, fot. archiwum NIFC

 

Jeszcze nie zamknięto klapy w ostatnim Steinwayu po XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, a my zapraszamy do podróży w świetlaną przeszłość, 40 lat temu!

Bezapelacyjnym zwycięzcą IX edycji był Krystian Zimerman, za nim trzy miejsca zajęli uczestnicy z ZSRR (Dina Joffe, Tatiana Fiedkina i Paweł Giliłow) oraz Amerykanim Dean Kramer i Brazylijka Diana Kacso. Po raz pierwszy jedna osoba została nie tylko Złoty Medal i Grand Prix, ale także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i nagrodę TIFC za najlepszego poloneza. Jednorazowy specjalny pokaz koncertu wszystkich laureatów z 1975 roku stanowi zapowiedź włączenia do Archiwum wyboru materiałów z tego Konkursu do odtwarzania w nowej siedzibie. Gościem specjalnym pokazu będzie profesor Andrzej Jasiński, nauczyciel Krystiana Zimermana, wieloletni juror Konkursu Chopinowskiego (w tym przewodniczący komisji w XIV, XV i XVI edycji), a spotkanie poprowadzi Magdalena Todynek-Jabłońska z biura prasowego tegorocznego wydania.

 

Czas: 24.10 (sobota), 18:00,
Miejsce: Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 sala audiowizualna Ziemia Obiecana

drukuj pdf

zobacz również:

XVII Konkurs Chopinowski w portalach NInA! +dodaj do schowka
Aktualne

 

 

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w Warszawie w dniach 1–23 października.  Transmisje na żywo z trzech etapów konkursu oraz finału będzie można śledzić w portalach Narodowego Instytutu Audiowizualnego: Ninatece i Muzykotece Szkolnej.

Gramy dalej! Koncert laureatów [TRANSMISJA OD 19] +dodaj do schowka
Aktualne

Znamy już zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego. Dziś uroczysty koncert laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (21.10.2015). Zostanie on dwukrotnie powtórzony w dniach 22 i 23 października. Więcej o laureatach tutaj.

Klub Konkursowy Skwer Chopina zaprasza! +dodaj do schowka
Aktualne

Klub Konkursowy „Skwer Chopina” to miejsce stworzone z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Fundacji Kultowej. Działa codziennie, równolegle z przesłuchaniami XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1–23 października 2015 roku), wstęp wolny. Popołudniami emitowane będą także materiały z Muzykoteki Szkolnej i Ninateki!