< powrót

Kopciuszek w Warszawskiej Operze Kameralnej

data publikacji: 30.01.2014

„Kopciuszek” to, obok „Cyrulika sewilskiego”, jedna z najczęściej wystawianych oper Gioacchino Rossiniego.

 

"Kopciuszek", opera komiczna w dwóch aktach, oparta jest na motywach bajki Charlesa Perraulta. Jednak by nie gorszyć dziewiętnastowiecznej publiczności pokazywaniem stopy przy mierzeniu pantofelka, zastąpiono bucik bransoletką. Libretto do muzyki Gioacchino Rossiniego napisał Jacopo Ferretti. „Kopciuszek” został po raz pierwszy wystawiony 25 stycznia 1817 r. w Teatro Valle w Rzymie. Opera z każdym przedstawieniem zyskiwała na popularności i w ciągu kilku lat z powodzeniem zaczęto ją wystawiać w całej Europie: w 1918 r. – w Barcelonie i Monachium, w 1820 r. – w Londynie, Wiedniu i Budapeszcie, w 1822 r. – w Paryżu i Krakowie. Do Warszawy zawitała w 1829 r.

 

Przedstawienie w Warszawskiej Operze Kameralnej (w oryginalnej wersji językowej) pod kierownictwem muzycznym Zbigniewa Gracy reżyseruje Jitka Stokalska, scenografię przygotowała Łucja Kossakowska.

 

Spektakle w Teatrze Warszawskiej Operze Kameralnej przy Al. Solidarności 76 b odbywają się 31 stycznia oraz 1, 21 i 22 lutego o godz. 19.00. Więcej informacji tutaj.

 

„Kopciuszek", ilustracja Carla Offterdingera, koniec XIX w., fot. Harke, Wikimedia Commons, PD

drukuj pdf

zobacz również:

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Wratislavia Cantans po raz 52. +dodaj do schowka
Aktualne

Festiwal z rozmachem. Opera, muzyka dawna i współczesna na Dolnym Śląsku

Opera Chopina – program edukacyjny +dodaj do schowka
Aktualne

Muzeum Fryderyka Chopina zaplanowało wiele zajęć towarzyszących wystawie