Jakie są najlepsze teksty polskojęzyczne teksty o muzyce? Na to pytanie próbuje od zeszłego roku odpowiadać Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”. W tym roku odbędzie się już druga edycja konkursu.

W jury nagrody znaleźli się w tym roku akademicy i krytycy związani ze środowiskiem muzyki poważnej, ludowej i popularnej – m.in. Daniel Cichy, Piotr Metz, Maria Pomianowska, Adam Suprynowicz, Mariusz Gradowski czy Robert Kamyk.
Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:
1) Nagroda główna za najlepszy tekst o muzyce (przewidziano trzy równorzędne nagrody).
2) Wyróżnienia dla debiutanta i blogera
3) Nagroda za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.
Przewidziano też nagrody specjalne: nagrodę indywidualną przyznawaną przez Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej oraz Nagrodę Redaktora Naczelnego PWM.
O projekcie Fundacji Meakultura możemy przeczytać: „Interesują nas nie tylko autorzy działający w kraju, ale także ci, którzy piszą o muzyce polskiej za granicą. Krytykę można dziś wywodzić zarówno z akademickich czasopism, jak i z Internetu, zinów bądź tygodników opinii. Przyjmuje najróżniejsze formy (recenzja, esej, felieton, wpis na blogu). Dotyczy rozmaitych gatunków i stylów muzycznych. Krytyka, której szukamy, oferuje wnikliwy kontakt z muzyką, o której traktuje, oraz z czytelnikiem, do którego jest kierowana. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się tekst – medium, którego opanowanie pozwala ocenić poziom umiejętności, wiedzy i zaangażowania krytyka.
A zatem krytyka krytyki? Oczywiście. Krytyk poświęca się muzyce, a my chcemy jego pracę (d)ocenić i promować przez usytuowanie jej wśród najistotniejszych elementów dzisiejszej rzeczywistości – tych, które pozwalają nam się w niej orientować i aktywnie w niej uczestniczyć. KROPKA to konkurs, który – wbrew nazwie – nie ma nic wspólnego z zakańczaniem. Współzawodnictwo ma ukazać krytykę jako proces, pracę w centrum i na peryferiach, podejmowaną przez autorów młodych, rozwijających się, oraz tych, którzy zdobyli już w tej sferze doświadczenie. Integracja środowiska oraz zaprezentowanie go publiczności jest naszym głównym zamiarem”.
Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu okazała się Barbara Kinga Majewska, autorka Muzykoteki. Nagrodzono jej tekst „Zapach ciała i instrumentu” opublikowany w magazynie „Glissando” 25/2014.