< powrót

Kropka, czyli krytyka krytyki

data publikacji: 19.01.2016

Jakie są najlepsze teksty polskojęzyczne teksty o muzyce? Na to pytanie próbuje od zeszłego roku odpowiadać Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”. W tym roku odbędzie się już druga edycja konkursu.

W jury nagrody znaleźli się w tym roku akademicy i krytycy związani ze środowiskiem muzyki poważnej, ludowej i popularnej – m.in. Daniel Cichy, Piotr Metz, Maria Pomianowska, Adam Suprynowicz, Mariusz Gradowski czy Robert Kamyk.

 

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:

1)      Nagroda główna za najlepszy tekst o muzyce (przewidziano trzy równorzędne nagrody).

2)      Wyróżnienia dla debiutanta i blogera

3)      Nagroda za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.

Przewidziano też nagrody specjalne: nagrodę indywidualną przyznawaną przez Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej oraz Nagrodę Redaktora Naczelnego PWM.     

 

O projekcie Fundacji Meakultura możemy przeczytać: „Interesują nas nie tylko autorzy działający w kraju, ale także ci, którzy piszą o muzyce polskiej za granicą. Krytykę można dziś wywodzić zarówno z akademickich czasopism, jak i z Internetu, zinów bądź tygodników opinii. Przyjmuje najróżniejsze formy (recenzja, esej, felieton, wpis na blogu). Dotyczy rozmaitych gatunków i stylów muzycznych. Krytyka, której szukamy, oferuje wnikliwy kontakt z muzyką, o której traktuje, oraz z czytelnikiem, do którego jest kierowana. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się tekst – medium, którego opanowanie pozwala ocenić poziom umiejętności, wiedzy i zaangażowania krytyka.

 

A zatem krytyka krytyki? Oczywiście. Krytyk poświęca się muzyce, a my chcemy jego pracę (d)ocenić i promować przez usytuowanie jej wśród najistotniejszych elementów dzisiejszej rzeczywistości – tych, które pozwalają nam się w niej orientować i aktywnie w niej uczestniczyć. KROPKA to konkurs, który – wbrew nazwie – nie ma nic wspólnego z zakańczaniem. Współzawodnictwo ma ukazać krytykę jako proces, pracę w centrum i na peryferiach, podejmowaną przez autorów młodych, rozwijających się, oraz tych, którzy zdobyli już w tej sferze doświadczenie. Integracja środowiska oraz zaprezentowanie go publiczności jest naszym głównym zamiarem”.  

 

Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu okazała się Barbara Kinga Majewska, autorka Muzykoteki. Nagrodzono jej tekst „Zapach ciała i instrumentu” opublikowany w magazynie „Glissando” 25/2014.

 

fundacjameakultura.pl/kropka

drukuj pdf

zobacz również:

3 zimowe podróże +dodaj do schowka
Aktualne

 

Nasza autorka Barbara Kinga Majewska nie zwalnia tempa – wspólnie z Emilią Sitarz nagrała Winterreise, cykl pieśni Franciszka Schuberta i Wilhelma Müllera. Premiera jej płyty oraz dwóch innych wydawnictw o tematyce zimowej odbędzie się 25 stycznia.

Paszport Polityki 2015 dla Marcina Świątkiewicza +dodaj do schowka
Aktualne

Marcin Świątkiewicz – „za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie” – został nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii Muzyka poważna.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!