< powrót

Latająca Szkoła Rocka

data publikacji: 12.11.2015

Chcesz grać na perkusji albo gitarze, ale nie wiesz, od czego zacząć i o co zapytać? Albo: co to jest melotron i jak brzmi? Dowiesz się tego z serii krótkich filmów edukacyjnych i… z haseł w dziale WIEDZA/INSTRUMENTY.

Latająca Szkoła Rocka to projekt skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, mający zachęcić nastolatków do aktywności w grupach muzycznych oraz pomagać im w tworzeniu własnych zespołów. 

 

Jednym z elementów projektu jest seria filmów edukacyjnych o poszczególnych elementach rockowego instrumentarium. Powstały cztery filmy poświęcone odpowiednim elementom zespołu rockowego: wokal, gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja. Wypowiadają się w nich muzycy mający zarówno doświadczenie sceniczne, jak i edukacyjne. O gitarze opowiada Jacek Wojcieszuk, gitarzysta warszawskiego zespołu Benzyna. Tajniki perkusji przybliża Paweł Kowalski, nauczyciel gry na tym instrumencie i muzyk zespołu Cold War. O gitarze basowej opowiada Marta Zalewska, skrzypaczka, basistka i kompozytorka, członkini m.in. grupy Newest Zealand, grupy Krystyny Prońko czy zespołu Hormons. Ona również przybliża tajniki rockowego wokalu.

 
Prowadzącym serię jest Arkadiusz Krupa, skrzypek-multiinstrumentalista, muzyk takich grup jak Szwagierkolaska czy Oddział Zamknięty. Jako muzyk sesyjny nagrywał m.in. z zespołami T.Love, Daab, Human oraz z Eweliną Flintą i Tomkiem Lipińskim. „Szkoła Rocka” to pierwszy etap projektu „Muzyczne Orliki”. Seria filmów została zrealizowana wspólnie z Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich. Jest to część prowadzonego przez fundację szerszego projektu muzyczno-edukacyjnego Akcja Labirynt.

 

Na naszej stronie w dziale WIEDZA/INSTRUMENTY pojawiły się też hasła opisujące instrumenty kojarzone z muzyką rockową. Są to: gitara elektryczna, gitara basowa, fortepian (pianino) elektryczny, organy elektryczne, melotron, perkusja. Autorem haseł jest dziennikarz Polskiego Radia Mariusz Gradowski.

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących