< powrót

Lista przebojów Kanonu!

data publikacji: 20.02.2015

Kanon Muzykoteki Szkolnej wystartował już ponad dwa miesiące temu. Oto 12 najczęściej odsłuchiwanych materiałów z tego zbioru.

Nie XX wiek, nie Bach, nie arcydzieła klasycyzmu i romantyzmu. Okazuje się, że użytkownicy Muzykoteki najbardziej cenią… muzykę dawną! W pierwszej dwunastce aż połowa pozycji pochodzi z renesansu i średniowiecza. Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych utworów zajmuje Bogurodzica, a na podium znalazło się jeszcze renesansowe Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł. Drugie miejsce zajmuje natomiast Suita z baletu Dziadek do orzechów Czajkowskiego (jedynego przedstawiciela epoki romantyzmu w czołówce). Tuż za podium: renesansowe Nuper rosarum flores Guillaume'a Dufaya.
Ze średniowiecza do czołowej dwunastki trafiła też pierwsza polska kompozycja wielogłosowa Chwała Tobie Gospodzinie. A z renesansu Missa Ut Re Mi Fa Sol La Palestriny oraz Magnificat Mikołaja z Radomia. Z kolei barok to ani jeden z licznych utworów Bacha, ani żadna z Czterech pór roku Vivaldiego, tylko… Kanon Pachelbela.


Klasycyzm reprezentują na naszej liście przebojów Symfonia g-moll Mozarta oraz V Symfonia Beethovena, a XX wiekKoncert na orkiestrę Bartóka i jedna z najsłynniejszych melodii żałobnych, Adagio na smyczki Barbera.

 

Pełna lista przebojów Kanonu wygląda tak:


1 Bogurodzica

2 Piotr Czajkowski, Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71 a

3 Wacław z Szamotuł, Już się zmierzcha

4 Guillaume Dufay, Nuper rosarum flores

5 Johann Pachelbel, Kanon

6 Giovanni Pierluigi da Palestrina, Missa Ut Re Mi Fa Sol La

7 Mikołaj z Radomia, Magnificat

8 Wolfgang Amadeusz Mozart, Symfonia g-moll KV 550

9 Chwała Tobie Gospodzinie

10 Ludwig van Beethoven, V Symfonia c-moll op. 67

11 Samuel Barber, Adagio na smyczki

12 Béla Bartók, Koncert na orkiestrę

 

Fot. Infrogmation of New Orleans, flickr, CC BY 2.0

drukuj pdf

zobacz również:

Pierwsze urodziny Kanonu! +dodaj do schowka
Aktualne

Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a Piotra Czajkowskiego to najczęściej odsłuchiwany utwór z blisko 140, które pojawiły się w Kanonie Muzykoteki. Na podium znalazła się też Bogurodzica  i V symfonia Beethovena, a z XX wieku Taniec z szablami Chaczaturiana. Ale i tak… muzyka dawna rządzi!

W kanonie, poza Kanonem +dodaj do schowka
Aktualne

Każda próba ułożenia kanonu arcydzieł historii muzyki, sztuki czy literatury prowokuje dziesiątki pytań o pominięte utwory – oto kilka (p)odpowiedzi, gdzie szukać dalej.

Nowe utwory w Kanonie! +dodaj do schowka
Aktualne

Claire de Lune Debussy’ego, Audite Mortales Bartłomieja Pękiela oraz Magnificat Mikołaja Zieleńskiego to nowe nabytki w Kanonie Muzykoteki Szkolnej.