< powrót

Lutosławski/świat – premiera!

data publikacji: 28.01.2014

Na 5 płytach CD i płycie DVD znalazły się niepublikowane dotąd nagrania – popularnych piosenek, które były przebojami w latach 60., pieśni masowych, o których Witold Lutosławski na pewno wolałby nie pamiętać, a także dwóch filmów, do których skomponował muzykę tuż po wojnie. 

Jaki Lutosławski jest nam potrzebny? - zastanawia się redaktor i autor koncepcji wydawnictwa Adam Suprynowicz. I pyta dalej: Co z jego spuścizny wnosimy ze sobą do XXI wieku? Kompozytor wolałby, abyśmy wnosili wyłącznie to, co sam zaaprobował. Jesteśmy jednak dzisiaj, dwadzieścia lat po jego odejściu, bardziej ciekawscy niż kiedykolwiek. Również specyfika internetu - będącego dla wielu światem równoległym - narzuca swoisty tryb postrzegania, który może się stać naszym przekleństwem lub zbawieniem: ta wielość szczegółów, zmienność, płynność. Nie, takie spojrzenie nie jest charakterystyczne tylko dla pewnej grupy uzależnionych od sieci nastolatków. Tak dziś opowiada się świat. 

 

Historia, nowoczesność, znaczenia, codzienność, symfonika, film to hasła tematyczne, wokół których na każdej z sześciu płyt prezentowane są poszczególne utwory - bardziej i mniej znane karty twórczości Lutosławskiego. Wyborowi utworów towarzyszą teksty polskich muzykologów młodego pokolenia: Daniela Cichego, Jana Topolskiego, Sławomira Wieczorka, Grzegorza Piotrowskiego, pomocne w zrozumieniu dorobku artystycznego kompozytora z perspektywy współczesnego słuchacza. Materiały audialne zostały zarejestrowane w latach 1951-2013 i pochodzą z archiwum Polskiego Radia, zaś materiały wideo z archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

Oczywiście najważniejsza jest muzyka głównego - czyli poważnego nurtu działalności Witolda Lutosławskiego. Na płytach można znaleźć zarówno jego autorskie intepretacje - nagrania podczas których sam dyrygował, ale też świetne nowe odczytania - m.in. nagrodzonego Paszportem Polityki Apollon Musagète Quartet, skrzypka Kuby Jakowicza czy śpiewaczki i kompozytorki Agaty Zubel. 

Piosenki Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid śpiewają prawdziwe gwiazdy - Irena Santor i Violetta Villas, a nawet Kalina Jędrusik, która (o czym nikt prawie nie pamięta) była przecież bratową żony Witolda Lutosławskiego - Danuty.

Na płytach znalazły się też wybrane kolędy w opracowaniu mistrza, w wersji na 3 flety proste, a także repertuar dziecięcy. Jedną z piosenek śpiewa Jan Kobuszewski. 

 

 

Od dziś płyty są dostępne w sprzedaży internetowej, w sklepach muzycznych pojawią się z kiilka tygodni. 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Łańcuch XV +dodaj do schowka
Aktualne

Okrągła edycja warszawskiego festiwalu dedykowanego Witoldowi Lutosławskiemu

Andrzeja Wajdy muzyczne związki oczywiste i nieoczywiste +dodaj do schowka
Aktualne

Filmom Andrzeja Wajdy zawdzięczamy wiele wspaniałej muzyki, rzadko jednak przypomina się o jego muzycznych planach, które nigdy nie zostały zrealizowane

Mazury i polonezy dla najmłodszych +dodaj do schowka
Aktualne

Filharmonia Narodowa zaprasza dzieci w wieku 3 – 6 lat na cykl porannych koncertów niedzielnych

Zakończenie Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej +dodaj do schowka
Aktualne

Koncertami 24 i 25 stycznia Filharmonia Narodowa zakończy Rok Lutosławskiego. Sobotni koncert odbywa się dokładnie w 101. rocznicę urodzin kompozytora!