< powrót

Magia baśni i powrót do tradycji

data publikacji: 29.03.2016

Baśnie, wiersze Tuwima i Konopnickiej, muzyka cymbalistów i żydowska oraz klasyka i różnorodne warsztaty muzyczno-artystyczne to kwietniowe propozycje filharmonii i teatrów muzycznych.

Muzyczne baśnie dla dzieci wciąż cieszą się dużą popularnością. W kwietniu przypomina je Opera Wrocławska w cyklu Tajemnicze Królestwo. Są to opery dla dzieci w nowych aranżacjach oparte na znanych utworach literatury dziecięcej. W kwietniu dzieci obejrzą Alicję w Krainie Czarów Roberta Chaulsa (7, 12.04) i Czerwonego Kapturka Jiri Pauera (14.04). Do Francji, czyli Krainy Małego Księcia zaprasza (10. 04) Filharmonia Narodowa w Warszawie, a Teatr Wielki w Poznaniu przygotował inscenizację fantazji lirycznej Dziecko i czary Maurice’a Ravela do libretta Colette (7, 8. 04),natomiast Opera na Zamku w Szczecinie operę dziecięcą pt. Historia najmniej prawdopodobna na motywach baśni Andersena (26, 27. 04).

 

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna nowy cykl pt. Barok w Teatrze Królewskim, prezentujący muzykę barokową w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jako pierwszy pokazany zostanie (30. 04) Balet o kawie Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” i Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

 

Muzyki wielkich kompozytorów od klasycyzmu po wiek XX można będzie posłuchać podczas koncertu dla dzieci i młodzieży w Filharmonii Śląskiej w Katowicach z cyklu Młoda Filharmonia (16, 17. 04). W programie utwory Haendla, Smetany, Debussy’ego, van Beethovena. NOSPR w Katowicach zaprasza (20. 04) na Symfoniczny Koncert Edukacyjny pt. Muzyka między sacrum a profanum, na którym zostaną wykonane kompozycje Straussów, Ravela, Debussy’ego, Barbera i Kilara. Natomiast Filharmonia Lubelska w cyklu Lub-smyki przygotowała koncert Słucham, czuję, muzykuję (17. 04) z utworami wielkich klasyków muzyki kameralnej: Mozarta, Beethovena, Schuberta, Brahmsa, Dvorăka i Ryszarda Straussa. Koncert połączony jest z warsztatami muzycznymi dla dzieci od 4. roku życia.

 

Do znanych wszystkim wierszy Juliana Tuwima odwołuje się widowisko muzyczne Oku – la – la – ry w Filharmonii Wrocławskiej (3. 04). Tuwima i Konopnicką w utworach Lutosławskiego i Noskowskiego przypomni również koncert z cyklu Akademia Wiolimisia (9. 04) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pt. Wiosenny spacer Wiolimisia po ul. Wesolińskiej.

 

Do tradycji odwołuje się koncert w Filharmonii Wrocławskiej Opowieści o muzykalnych kamieniach i śpiewających dzbanach (20, 21, 24. 04) w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, zachęcający do zabawy rytmami, barwami i melodiami na podstawie wybranych dzieł XX i XXI wieku oraz własnych kompozycji zespołu. W tym samym miejscu na koncercie z cyklu Piękna nasza Polska Cała można będzie zobaczyć polskie tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Wirtuoz cymbałów z Mołdawii zaprezentuje sekrety tego instrumentu na koncertach Było cymbalistów wielu (10. 04) i Cymbały tradycyjnie i klasycznie (8. 04) w Filharmonii Gorzowskiej. Utwory z kręgu kultury żydowskiej w mistrzowskiej interpretacji w wykonaniu zespołu Kleztory przedstawi Filharmonia Poznańska w cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka na koncercie Dotknięcie tradycji (9. 04). Natomiast Najsłynniejsze marsze świata usłyszymy na Niedzielnym Poranku z Muzyką (24. 04) w Filharmonii Zabrzańskiej.

 

W kwietniu Opera Krakowska kontynuuje cykl warsztatów Muzyką namaluj swój świat (24. 04), opartych na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych. W Warszawskiej Operze Kameralnej trwa cykl warsztatów muzyczno-teatralnych dla szkół podstawowych i gimnazjów Opera/Enter, w ramach którego zaprezentowany zostanie (12. 04) spektakl  Papageno, czyli bajka o zaczarowanym flecie na podstawie opery Czarodziejski flet  Mozarta. W Filharmonii Łódzkiej trwają warsztaty z cyklu Dziecięcy Uniwersytet Muzyczny, organizowane wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (2, 9 i 16. 04). Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na multidyscyplinarne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (25. 04), których uczestnicy mogą pod okiem fachowców korzystać z zajęć plastycznych, tanecznych, muzycznych oraz wokalno-aktorskich. Natomiast Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku przygotowała kolejne zajęcia z książką i muzyka na żywo dla dzieci w wieku 3-9 lat w ramach cyklu Bajkowy Skarbczyk (10. 04).

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl