< powrót

Mała Warszawska Jesień 2016

data publikacji: 08.09.2016

16 września rusza kolejna dziecięca odsłona słynnego festiwalu muzyki współczesnej

Mała Warszawska Jesień 2015, fot. Grzegorz Mart

Mała Warszawska Jesień zaprasza zarówno dzieci jak i dorosłych na ponad tydzień pełen muzycznych i dźwiękowych wrażeń.

Jednym z głównych wydarzeń tego mini-festiwalu towarzyszącego  Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień będzie instalacja interaktywna Muzyka sfer w Parku Rzeźby w Królikarni, czynna od 16 do 25 września. Grupa panGenerator przygotowała specjalne piłki dźwiękowe, którymi będzie można zagrać na trawie przed pałacem Królikarni.

17 września (w godz. 11 i 16), również w Królikarni, odbędzie się performans Nie wiem. Kompozytor Sławomir Kupczak i performer Łukasz Błażejewski przygotowali go wraz z uczniami szkoły muzycznej w Jeleniej Górze. Będzie to próba muzycznego zobrazowania banalnego stwierdzenia, które często pada z ust dzieci i dorosłych: nie wiem. „Kompozytor też na początku nie wie, jak będzie ostatecznie brzmiał jego utwór. Jak to jest, kiedy rodzi się myśl, a potem mały goniec rusza na wędrówkę po naszym ciele, żeby dostarczyć wiadomość do rąk, może nóg, może gardła? Aby myśl stała się działaniem, ruchem, dźwiękiem. Czy dostrzeżemy ten moment? Nie wiem”.

Tematem tegorocznej „dorosłej” Warszawskiej Jesieni jest opera. Również dzieci będą mogły zapoznać się z tym gatunkiem. Mikroopera Milcząca rybka z muzyką Jarosława Siwińskiego i librettem Małgorzaty Kołcz zostanie dwukrotnie wystawiona 18 września (godz. 11 i 16) w CSW Zamku Ujazdowski. Oto fragment opisu przedstawienia: „Stefek nie chce iść na operę, ma już dość, bo jego rodzice są śpiewakami i często gości u nich w pracy. W dodatku tytuł opery brzmi strasznie… Kot bierze stronę Stefka, a rybka komentować będzie wydarzenia we właściwym rybkom milczeniu”.

Z kolei w galerii Zachęta młodzi słuchacze będą… szukać głosu. 24 września odbędą się warsztaty dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (godz. 11 – dzieci w wieku 4-6 lat, godz. 16 – dzieci w wieku 7-12 lat). Zajęcia poprowadzą sopranistka Joanna Freszel oraz akompaniująca jej Krystyna Raczyńska. Warsztaty mają za zadanie pokazać skalę i możliwości ludzkiego głosu. Jak obliczyć barwę głosu? Jak modulować głosem? Jaką głos ma barwę? Z czego zbudowany jest ludzki aparat głosowy?

Jako zachętę do zgłębiania muzyki współczesnej Warszawska Jesień przygotowała też serię komiksów-scenek z życia muzycznego. Ich autorem jest Jacek Świdziński.

 

 

Czas: 16.09-25.09 2016
Miejsce: Warszawa, różne miejsca
www.warszawska-jesien.art.pl/wj2016/mala-wj

drukuj pdf

zobacz również:

Nie dla każdego | Akademia Muzykoteki Szkolnej | Warszawska Jesień +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Odwiedzamy jeden z najciekawszych festiwali muzycznych...

Warszawska Jesień | Gra miejska III | 2/7 +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Poznajemy Warszawską Jesień – najstarszy i największy festiwal muzyki współczesnej w Polsce

Zagraj to sam #2: Współczecha do grania +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Czy rzeczywiście muzyka współczesna leży poza zasięgiem technicznych możliwości niezbyt zaawansowanych instrumentalistów?