data publikacji: 27.01.2014

Polski pianista jazzowy Włodek Pawlik i filharmonicy kaliscy zdobywcami "muzycznego Oscara"!

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles po raz 56. wręczono najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne na świecie - Grammy. Jedną z nich zdobył polski pianista jazzowy Włodek Pawlik, Randy Brecker i filharmonicy kaliscy. Zostali oni uhonorowani w kategorii "Najlepszy album dużego składu jazzowego" za płytę "Night In Calisia" (wyd. Summit Records).

 

56-letni Pawlik to uznany pianista, autor ponad 20 płyt oraz muzyki filmowej (m.in. do "Rewersu" Borysa Lankosza, za którą otrzymał nagrodę na 34. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni). Jest liderem Włodek Pawlik Trio, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu, grali w nim m.in.: Randy Brecker, Billy Hart czy Jimmy Cole. Urodził się w Kielcach, skończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu. Obecnie wykłada improwizację na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Najnowszym albumem Pawlika są nagrane solo "Kolędy polskie".

 

Współautorem "Night In Calisia" jest amerykański trębacz Randy Brecker (to już jego 5. Grammy), w przeszłości współpracownik takich gwiazd jak Billy Cobham, Bruce Springsteen, Charles Mingus, Blood, Sweat and Tears, Horace Silver, Frank Zappa czy Dire Straits. To nie pierwszy wspólny projekt Pawlika i Breckera. Nagrali wcześniej takie albumy jak "Tykocin Jazz Suite" (2008) i "Turtles" (1995).

 

Nagroda przypada też oczywiście Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Płyta "Night In Calisia" związana jest bowiem z obchodami 1850-lecia Kalisza, których muzyczną kulminacją był premierowy koncert projektu „Night In Calisia” (Amber Road Project) zamówionego u Pawlika przez Miasto Kalisz oraz dyrektora Filharmonii Kaliskiej . Po koncertowym prawykonaniu materiału przyszedł czas na nagranie go w studiu (2011). W 2013 roku album ukazał się nakładem Summit Records.

Fot. www.wlodzimierzpawlik.com 

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Muzyka na Święcie Niemego Kina +dodaj do schowka
Aktualne

To już 15. edycja wyjątkowego festiwalu filmowego

Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego! +dodaj do schowka
Aktualne

Kompozytor nagrodzony za płytę Penderecki Conducts Penderecki vol. 1, w kategorii Najlepsze nagranie chóralne

Weekendowo #3: Musica Electronica Nova, jazz i powiew lata +dodaj do schowka
Aktualne

Polecamy muzyczne wydarzenia dla dzieci i młodzieży 22 - 24 maja w całej Polsce.