< powrót

Mikołajki w Muzeum Fryderyka Chopina

data publikacji: 06.04.2016

Warsztaty teatralne, czytanie bajek i poezji oraz koncert kolęd i... prezenty to atrakcje z okazji Dnia św. Mikołaja przygotowane przez Muzeum Fryderyka Chopina.

„Jakby dla mnie umyślnie, co dzień dają coś nowego w teatrze!” - napisał Fryderyk Chopin z Berlina w 1828 roku, zafascynowany magią sceny. Tryumf święciły wówczas nie tylko teatry publiczne, ale również amatorskie, stanowiąc ulubioną rozrywkę XIX-wiecznego społeczeństwa, także rodziny Chopinów. Młodziutki kompozytor wraz z siostrą Emilią założyli Towarzystwo literacko-rozrywkowe, którego członkowie odgrywali scenki i recytowali. Razem napisali ponadto komedię wierszem Omyłka, czyli Mniemany filut, w której z powodzeniem rolę Burmistrza Tęgobrzucha odegrał… sam pianista posiadający ponadprzeciętny talent sceniczny i parodystyczny.

 

250-lecie Teatru Narodowego w Polsce oraz żywe zainteresowanie Chopina teatrem organizatorzy uczczą warsztatami aktorskimi podczas których dzieci zostaną zaproszone  do scenicznego świata, gdzie poznają podstawowe zasady teatralne, dowiedzą się jak zbudować postać tworząc sceny z życia Fryderyka, a poprzez wspólne zabawy zostanie pobudzona ich wrażliwość na pracę z partnerem na scenie.

 

Organizatorzy zapraszają również na warsztaty scenograficzne oraz czytanie bajek i poezji o tematyce chopinowskiej, muzycznej, teatralnej i bożonarodzeniowej w interpretacji aktorskiej. Goście zostaną powitani kolędami zagranymi na fortepianie, wiolonczeli i trąbce, zaś na ekspozycji bedą mogli spotkać się z Fryderykiem i jego bliskimi, którzy odświętnie ubrani oprowadzą wszystkich po Muzeum Fryderyka Chopina. Teatralne Mikołajki zakończą się koncertem na trąbkę, puzon, tubę i waltornię, wspólnym śpiewem i wręczeniem prezentów przez Świętego Mikołaja.

Wstęp wolny! 

 

 

Dzień św. Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Ul. Okólnik 1, Warszawa

4 grudnia 2015, godz. 11.00 – 17.00

 

drukuj pdf

zobacz również:

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Muzyczni detektywi +dodaj do schowka
Aktualne

Lekcje w Muzeum Chopina towarzyszące wystawie czasowej

Muzyka Chopina w Łazienkach Królewskich +dodaj do schowka
Aktualne

59. sezon koncertów chopinowskich z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych pianistów

Muzyczny Przybornik: miniatury +dodaj do schowka
Aktualne

Szkolenie dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i edukatorów w Muzeum Chopina w Warszawie