14. edycja święta muzyki dawnej w Krakowie

Zbliża się znakomity festiwal muzyki dawnej, krakowskie Misteria Paschalia. Oprócz koncertów jedną z atrakcji festiwalu będą warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu Tenebrae.
Spotkania odbędą się w Wielką Środę i Wielki Czwartek (12 i 13 kwietnia) o godz. 20:30 w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26). Zaczną się one warsztatami (trwającymi 1,5 godziny), które poprowadzi śpiewak-kontratenor Tomasz Raczkiewicz. Specjalnie na to wydarzenie wcieli się on w rolę średniowiecznego mnicha. Podczas wykładów opowie o tym, czym jest gatunek tenebrae – charakterystyczny dla twórczości francuskiego baroku. Zgłębi też liturgię Wielkiego Tygodnia – koncentrując się przede wszystkim na opisie Męki Pańskiej, przedstawionym przez niemiecką mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę Katarzynę Emmerich. Opowie w końcu o roli muzyki tworzonej przez wieki na potrzeby liturgii. W drugiej części warsztatów przewidziano zwiedzanie wnętrz Bazyliki Bożego Ciała.
Główną częścią programu Misteria Paschalia są koncerty z kręgu kultury francuskiej. Artyści zaproszeni przez Vincenta Dumestre’a (pomysłodawca festiwalu i kierownik zespołu Le Poème Harmonique) przybliżą francuską muzykę XVII wieku, wrażliwość człowieka baroku i jego duchowość. Program jest bardzo wysmakowany i ambitny. Znalazły się w nim utwory, które… można posłuchać w Kanonie Muzykoteki – m.in. Stabat Mater Pergolesiego, czyli arcydzieło muzyki barokowej. Stabat Mater w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Dumestre'a zabrzmi w piątek 14 kwietnia o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE.
Koncerty odbywają się codziennie od 10 do 17 kwietnia w różnych krakowskich kościołach, a także w kopalni soli w Wieliczce i w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Dokładne informacje o programie na stronie festiwalu.
Czas: 10–17 kwietnia
Miejsce: Kraków, Wieliczka