< powrót

Misteria Paschalia 2017

data publikacji: 31.03.2017

14. edycja święta muzyki dawnej w Krakowie

Zdjęcie przedstawia zespół Le Poème Harmonique
Na zdjęciu zespół Le Poème Harmonique, fot. Jean Baptiste Millot, mat. prasowe

Zbliża się znakomity festiwal muzyki dawnej, krakowskie Misteria Paschalia. Oprócz koncertów jedną z atrakcji festiwalu będą warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu Tenebrae.

Spotkania odbędą się w Wielką Środę i Wielki Czwartek (12 i 13 kwietnia) o godz. 20:30 w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26). Zaczną się one warsztatami (trwającymi 1,5 godziny), które poprowadzi śpiewak-kontratenor Tomasz Raczkiewicz. Specjalnie na to wydarzenie wcieli się on w rolę średniowiecznego mnicha. Podczas wykładów opowie o tym, czym jest gatunek tenebrae – charakterystyczny dla twórczości francuskiego baroku. Zgłębi też liturgię Wielkiego Tygodnia – koncentrując się przede wszystkim na opisie Męki Pańskiej, przedstawionym przez niemiecką mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę Katarzynę Emmerich. Opowie w końcu o roli muzyki tworzonej przez wieki na potrzeby liturgii. W drugiej części warsztatów przewidziano zwiedzanie wnętrz Bazyliki Bożego Ciała.

Główną częścią programu Misteria Paschalia są koncerty z kręgu kultury francuskiej. Artyści zaproszeni przez Vincenta Dumestre’a (pomysłodawca festiwalu i kierownik zespołu Le Poème Harmonique) przybliżą francuską muzykę XVII wieku, wrażliwość człowieka baroku i jego duchowość. Program jest bardzo wysmakowany i ambitny. Znalazły się w nim utwory, które… można posłuchać w Kanonie Muzykoteki – m.in. Stabat Mater Pergolesiego, czyli arcydzieło muzyki barokowej. Stabat Mater w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Dumestre'a zabrzmi w piątek 14 kwietnia o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE.

Stabat Mater | Giovanni Battista Pergolesi

Koncerty odbywają się codziennie od 10 do 17 kwietnia w różnych krakowskich kościołach, a także w kopalni soli w Wieliczce i w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Dokładne informacje o programie na stronie festiwalu.

Czas: 10–17 kwietnia
Miejsce: Kraków, Wieliczka

drukuj pdf

zobacz również:

Skrzyżowanie Kultur dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert muzyki irlandzkiej oraz warsztaty

Mała Warszawska Jesień 2018 +dodaj do schowka
Aktualne

Już po raz ósmy odbędzie się dziecięca odsłona festiwalu muzyki współczesnej

Co nas łączy? +dodaj do schowka
Aktualne

Relacje, czyli koncert-performance chóru VRC na warszawskiej Pradze

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!