< powrót

Mistrzowie i uczniowie

data publikacji: 16.04.2015

Czy każdy może spróbować tańca, śpiewu, gry na instrumencie? Jeszcze kilka pokoleń temu muzyczne umiejętności były powszechne, właściwie każdy na wsi (i w mieście) potrafił śpiewać i tańczyć, muzykanci byli w każdej wsi. Ludzie się spotykali i „co wieś, to inna pieśń”. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata dba o to, żeby muzyka źródeł nie była obiektem muzealnym, tylko żywym zjawiskiem.

W tym roku formuła Wszystkich Mazurków Świata będzie polegała na współpracy mistrzów z uczniami. Koncerty festiwalowe rozpoczną się w tym roku 21 kwietnia o godz. 19 od koncertu finalistów konkursu STARA TRADYCJA w grochowskim Centrum Promocji Kultury na Podskarbińskiej 2.

 

W tym samym miejscu dzień później (środa, godz. 19) koncert Muzyka z Kielecczyzny. Zagrając mistrzowie: Stanisław Witkowski (klarnet, saksofon), Maria Kowalik (śpiew, gawęda), Jan Ogonowski (skrzypce), Władysław Bąk (akordeon, wokal), Jan Góral (organki) oraz zespół Tęgie Chłopy (uczniowie) O godzinie 22 Dżem kielecki, czyli jam session z udziałem muzyków ludowych i jazzowych.

 

W czwartek o godz. 19 na Podskarbińskiej: Kolej warszawsko-wiedeńska, czyli muzyka Powiśla Maciejowskiego, muzyka z Radomskiego i z Beskidu Śląskiego oraz muzyki tradycyjnej z Austrii. W drugiej części koncertu nastąpi prawykonanie utworu Jakuba Sarwasa Sobótka na głos i orkiestrę góralską.

 

W piątek festiwal przeniesie się na Skwer Hoovera na Krakowskim Przedmieściu – tam będzie miał miejsce koncert Mistrzowie i uczniowie. Wykonawcy: Stanisław Głaz z uczniami (Lubelskie), Genowefa Lenarcik (córka Stanisława Brzozowego) z uczniami (Kurpie), Sławomir Czekalski z uczniami (Łowickie), Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich z uczniami (Radomskie), Kapela Byrtków z uczniami (Beskid Żywiecki), Piotr Gaca z uczniami (Radomskie).

 

Kulminacją festiwalu będzie sobotnia Noc tańca, która będzie trwać od godz. 19 do rana w Fortecy na Zakroczymskiej 2. Zagrają m.in.: Tadeusz Lipiec, Piotr Gaca, Kapela Byrtków, Sławomir Czekalski, Stanisław Witkowski, Tęgie Chłopy, Stefan Nowaczek, Kapela Niwińskich, Wałasi, Maciej Filipczuk, Janusz Prusinowski Kompania, Reine Steen (Szwecja), Simon Wascher (Austria)  

 

Tradycyjnie już odbędą się warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Budowniczowie instrumentów podczas Targowiska zaopatrzą wszystkich, którzy potrzebują muzycznych narzędzi. Małe Mazurki (niedziela, godz. 15 w siedzibie Fundacji Sto Pociech na ul. Freta 20/24a) dadzą zaś dużo radości dzieciom i rodzicom.

 

W zbiorach Muzykoteki Szkolnej mamy wiele materiałów dotyczących muzyki tradycyjnej. Prowadzony przez Andrzeja Bieńkowskiego cykl filmowy Muzyka Odnaleziona poświęcony jest w całości kulturze muzycznej polskiej wsi. Polecamy szczególnie odcinek Uczniowie opowiadający o tym, jak młodzi  muzycy z miasta zaczęli naśladować ostatnich wiejskich muzykantów:

 

Obejrzyj fragmenty koncertów z jednej z poprzednich edycji Wszystkich Mazurków Świata: Pieśni do tańca oraz Unia Bałtycka. Oba wydarzenia miały miejsce w 2013 roku.

 

Z działu WIEDZA/GATUNKI możesz się dowiedzieć więcej o polskich tańcach ludowych.

 

Dla najmłodszych melomanów: w dziale MULTIMEDIA/WIDEO/FILMY/INNE zamieściliśmy retransmisję koncertu Podróże ponaddźwiękowe poświęconego oberkom.

 

No i polecamy płytę Marcina Maseckiego Mazurki!

 

Czas: 21-26 kwietnia 2015
Miejsce: Warszawa, różne miejsca
Festivalmazurki.pl

 

Wszystkie Mazurki Świata 2013, fot. materiały organizatora

drukuj pdf

zobacz również:

Mały Kolberg +dodaj do schowka
Aktualne

Do 13 września zgłoś się i poprowadź warsztaty o muzyce tradycyjnej w swoim regionie

Mazurki nad Wisłą +dodaj do schowka
Aktualne

Do tańca porwą publiczność najlepsze kapele

Polska tańcząca +dodaj do schowka
Aktualne

Rusza festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Szalone Podróże Muzyczne +dodaj do schowka
Aktualne

Świat muzyki tradycyjnej – z Polski i Afryki – na Szalonych Dniach Muzyki