< powrót

Młody Muzyk Roku 2014

data publikacji: 07.03.2014

Jak w dobie mediów nastawionych na popkulturę promować artystów zajmujących się muzyką poważną? Odpowiedzią na to pytanie jest konkurs Młody Muzyk Roku, którego czwarta edycja zmierza do fazy finałowej.

Transmitowany przez TVP Kultura talent show ma zachęcać młodych ludzi do doskonalenia umiejętności w grze na instrumencie i wspierać najbardziej uzdolnionych polskich wykonawców. Konkurs przeznaczony jest dla młodych muzyków w wieku do 19 lat, tzn. urodzonych 1 lub po 1 stycznia 1995 roku, którzy są obywatelami Polski lub mieszkają w Polsce od przynajmniej dwóch lat. W Konkursie mogą wziąć udział tylko soliści, którzy nie zajmują się zawodowo wykonywaniem muzyki. Dopuszczone są wszystkie instrumenty klasyczne.


Wielki finał 19 marca


4 marca w studiu S1 Telewizji Polskiej odbył się półfinał konkursu, w którym spośród 17 uczestników wyłoniono siódemkę finalistów. W finale (19 marca) najlepsi młodzi instrumentaliści wystąpią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Każdy z finalistów wykona krótki utwór, a jurorzy (Krzesimir Dębski, Tytus Wojnowicz, Patrycja Piekutowska i Amerykanin Kevin Kenner, laureat Konkursu Chopinowskiego  w 1990 roku) skomentują wszystkie prezentacje. Siódmym głosem jurorskim będzie głos telewidzów, którzy wybiorą swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele. To właśnie ich głosy mogą więc przesądzić, kto zwycięży. Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Finał odbędzie się Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, jednej z najlepszych pod względem akustycznym przestrzeni koncertowych w całej Europie. 

 

Więcej informacji o konkursie na jego oficjalnej stronie


Finaliści Młodego Muzyka Roku 2014


Krystyna Wiśniewska, wiolonczelistka, 18 lat. Urodziła się w Warszawie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie jest uczennicą profesora Andrzeja Orkisza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Laureatka licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do największych sukcesów zalicza: nagranie płytowe na szkole letniejMorningside Music Bridge 2012 (Kanada), I nagrodę w IX Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2013), I nagrodę na 24. Międzynarodowym Konkursie Flame w Paryżu (2013), I nagrodę na 7 Ogólnopolskim konkursie im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży w Warszawie (2013). W finale wykona Wariacje na temat z opery Rossiniego „Mojżesz w Egipcie” Niccolo Paganiniego. Artystka mówi o sobie tak: Mieszkam na Czarnej Strudze w Markach (dzielnica Marek – przyp. red.) Lubię odpoczywać czytając ksiązki lub wygrzewając się na słońcu. Nie lubię zimna, smutku ani łez. Moją pasją jest muzyka i granie na wiolonczeli.


Inga Piwowarska, akordeonistka, 18 lat. Urodziła się w Działdowie. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 9 lat, w szkole muzycznej w Mławie. W 2009 r. wzięła udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę, w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo zajmując IV miejsce. W 2011 r. wzięła udział w XVII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej zdobywając I nagrodę oraz w IX Konkursie Muzyki Współczesnej – II miejsce. W tym samym roku wystąpiła wraz z Zespołem Kameralnym na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę. W finale wykona Koncert na akordeon i małą orkiestrę cz. I Bogdana Dowlasa. Plany na przyszłość? Marzę o tym, aby w przyszłości rozwijać swoją pasję muzyczną. Pracować w zawodzie, który da mi satysfakcję i będzie przyjemnością. Chciałabym, aby wykonywany zawód przynosił mi satysfakcję finansową, która umożliwi mi utrzymanie i godne życie. Marzę o tym, aby poznać i żyć wśród wartościowych, twórczych osób. Wraz z nimi dążyć i osiągać wyznaczone cele.


Viet Trung Nguyen, lat 18, pianista. Urodził się w 1996 w Hanoi (Wietnam). Kiedy miał pół roku przyjechał z rodzicami do Polski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Od 2009 jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Iriny Rumiancewej-Dąbrowski. Uczestniczył w wielu konkursach krajowych oraz międzynarodowych, wielokrotnie zajmując miejsce na podium. Koncertował w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie oraz w Wietnamie. Uczył się u wielu wybitnych pedagogów, m.in. prof. Darii Petrovej, prof. Tatiany Shebanovej, prof. Dang Thai Sona, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Andrea Bonatta czy prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W finale zagra III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, cz. III Beethovena. Za co lubi instrument, któremu poświęcił całe dotychczasowe życie? Lubię fortepian za to, że na nim mogę w pełni pokazać swoje uczucia.


Bartosz Kołsut, akordeonista, lat 18. Urodził się w Radomiu. W 2003 roku rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w swoim rodzinnym mieście, w klasie Artura Miedzińskiego. W czasie nauki należał do zespołów: Akordeonowe Smyki, Humi Accordion Band pod kierownictwem Andrzeja Humskiego, a obecnie Artura Miedzińskiego - koncertujących zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych. Występował na licznych koncertach, festiwalach krajowych i międzynarodowych. W finale wykona Koncert Poemat Albina Repnikova. Kołsut chce w przyszłości być wierny muzyce. W tym roku kończę osiemnaście lat. Większość mojego dotychczasowego życia poświęciłem muzyce. I taki sam plan mam na jego dorosłą część. Ona jest centrum mojego świata. Z rzeczy poza muzycznych, cieszę się, że niedługo będę mógł zrobić kurs na prawo jazdy.


Wojciech Kaszuba, trębacz, 18 lat. Urodził się w Katowicach. Początkowo grał na fortepianie, a od 10. roku życia na trąbce w klasie prof. Marka Pietrasa. Obecnie jest uczniem PSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Rafała Dudka. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą prowadzonych przez cenionych pedagogów np: Igora Cecocho, Benedykta Matusika, Wacława Mulaka, Tobiasa Füllera, Floriana Klinglera czy Reinholda Friedricha. W finale wykona Karnawał Wenecki Jean-Baptiste Arbana. O swoich celach  mówi: Chciałbym grać w dobrej orkiestrze i koncertować. Chciałbym posiadać bardzo dobre instrumenty i jeździć wypasionym autem. Pragnę być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.


Karina Kamizela, flecistka, 16 lat.  Uczennica IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Laureatka Grand Prix oraz I. miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia w Bydgoszczy (2014). W roku 2013 zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Serbii (Pozarevac). W finale wykona Allegro z Koncertu G-Dur op. 29 Carla Stamitza. Młoda artystka ma poza muzyką wiele innych pasji: Lubię sporty zimowe. Wiele radości sprawiają mi wyjazdy w góry z rodzicami i przyjaciółmi oraz szusowanie na nartach czy desce. Taki aktywny odpoczynek zawsze naładowuje mnie pozytywną energią i pozwala nabrać dystansu do spraw trudnych i będących dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem. Szczerze mówiąc, mam wrażenie, że codziennie muszę się z takimi zmierzać. Natomiast kiedy jestem w domu zimą i nadejdą w końcu wystarczająco niskie temperatury, z utęsknieniem czekam, aż zamarznie staw położony przy moim domu. Zakładam wtedy łyżwy i cieszę się urokami zimy. Zazwyczaj towarzyszy mi wtedy tata, który w dzieciństwie zaraził mnie bakcylem sportów zimowych. Bardzo lubię też pływać, czytać książki pani Beaty Pawlikowskiej i tańczyć.


Mateusz Doniec, altowiolista, lat 18. Urodził się w Krakowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. W latach 2003-2011 uczył się gry na skrzypcach. W 2011 zmienił instrument główny na altówkę i obecnie uczy się w klasie Rafała Daszkiewicza. Największym sukcesem Dońca jest Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w 2014. Od 2012 roku jest podopiecznym fundacji Pro Musica Bona. Od roku 2010 koncertuje ze szkolną orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii. Ważnym doświadczeniem artystycznym i edukacyjnym była możliwość grania w zespole jazzowym Jarosława Śmietany Young Jazz Lions. Bliska jest mu muzyka jazzowa. W finale wykona II i III część Koncertu d-moll Franza Antona Hoffmeistera. O swoich marzeniach i planach na przyszłość mówi tak:  Chcę zostać muzykiem. Chcę posiadać mój własny dom i Volvo S60. Chciałbym potrafić uszczęśliwiać innych ludzi.

drukuj pdf

zobacz również:

Marta Chlebicka Młodym Muzykiem Roku 2018! +dodaj do schowka
Aktualne

17-letnia flecistka z Warszawy będzie reprezentować Polskę na Eurowizji dla Młodych Muzyków!

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! +dodaj do schowka
Aktualne

Do niedawna zaledwie procent spośród publiczności filharmonii stanowiła nastoletnia młodzież, niezwiązana z muzyką klasyczną. Ten stan rzeczy próbuje zmienić od zeszłego roku program „Filharmonia/ostrożnie wciąga!!!”. Inauguracja programu już w czwartek w Kielcach!

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!