data publikacji: 22.02.2019

Ruszył specjalny portal przygotowany na obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora

ilustracja przedstawia kilka osób tańczących się i grających
Teatr Wielki – Opera Narodowa, cykl „Moni Uszko”

Na stronie moniuszko200.pl można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń Roku Moniuszki (w tym obszerny dział poświęcony wydarzeniom dla dzieci), encyklopedię wiedzy o kompozytorze oraz materiały dydaktyczne takie jak gry, leksykon wiedzy o kompozytorze czy pakiet edukacyjny – grę na telefony Moniuszko GO oraz scenariusze lekcji do nauczycieli (na razie w przygotowaniu).

Oprócz obszernego biogramu i kalendarium życia i bazy dzieł kompozytora na Moniuszko200.pl trafiły też teksty na temat Moniuszki autorstwa kilkunastu współczesnych krytyków, muzykologów i pisarzy. Napisali je m.in. Magdalena Środa, Jan Gondowicz czy… Dorota Masłowska (Hip-hopowa piosenka inspirowana librettem opery). 

Wydawcą portalu jest Teatr Wielki – Opera Narodowa. Projekt sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A my zapraszamy do poznawania muzyki Moniuszki z naszych zasobów multimedialnych:

Prząśniczka | Stanisław Moniuszko

 

drukuj pdf

zobacz również:

Nowe scenariusze lekcji w Muzykotece! +dodaj do schowka
Aktualne

Bogusławski i Moniuszko uchodzą za twórców opery narodowej, Paderewski to wybitny muzyk-dyplomata i światowiec. Ich działalność na wielu polach przysłużyła się polskiej kulturze.

Kolędy i nie tylko +dodaj do schowka
Aktualne

Kolędy i pastorałki, pełne magii spetakle baletowe oraz karnawałowe widowiska taneczne to propozycje muzyczne na najbliższy miesiąc.

Muzyczny szlak na Żuławach +dodaj do schowka
Aktualne

Celem objazdowego festiwalu Muzyka Polska na Żuławach jest ukazanie skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów w tym regionie. Organizator koncertów, Elbląska Orkiestra Kameralna, kolejny raz zaangażowała do współpracy znanych solistów: sopranistkę Iwonę Sobotkę oraz barytona Szymona Komasę.

Mazury i polonezy dla najmłodszych +dodaj do schowka
Aktualne

Filharmonia Narodowa zaprasza dzieci w wieku 3 – 6 lat na cykl porannych koncertów niedzielnych