< powrót

Mozaika muzyki współczesnej we Wrocławiu

data publikacji: 11.04.2014

Jaka jest polska muzyka nowa? – to pytanie stawia nowy dyrektor wrocławskiego festiwalu, Szymon Bywalec. Dodajmy, że chodzi o tzw. muzykę poważną, pisaną przez kompozytorów wykształconych w muzycznych uczelniach, a zatem ten nurt, który czasem bywa nazywany akademickim. Cóż to właściwie znaczy?

29. Festiwal Musica Polonica Nova chce pokazać, a może wręcz udowodnić, że nie da się wszystkich zjawisk w nowej polskiej muzyce sprowadzić do wspólnego mianownika. Między 4 a 12 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 11 koncertów, podczas których zabrzmi ponad 50 kompozycji. Wiele z nich powstało już w XXI wieku, ale będą też wycieczki w przeszłość, niesłusznie zapomnianą. Festiwal zainauguruje występ berlińskiego zespołu Ensemble Mosaik, którym zadyryguje jeden z najciekawszych niemieckich kompozytorów średniego pokolenia, Enno Poppe. W programie poza jego utworem znajdą się także kompozycje Jagody Szmytki, Tadeusza Wieleckiego, Ewy Podgórskiej i Olivera Schnellera (4.04, godz. 19.00)

 

Kolejny koncert będzie oderwany od partytury i zapisu egzekwowanego przez kompozytora. W wieczorze muzyki improwizowanej weźmie udział m.in. brytyjski improwizator, wokalista i trębacz Phil Minton, a także Andrzej Bauer, Jacek Kochan i Cezary Duchnowski.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się wieczór z udziałem „Ensemble Ésotérique” – polskiego zespołu pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. W programie znajdą się utwory dwojga zapomnianych kompozytorów – Wojciecha Nowaka (rocznik 1954) i Barbary Buczek (1940 – 1993). Do Wrocławia przyjadą także duńscy specjaliści od muzyki najnowszej, czyli Ensemble Nordlys i wykonają 5 nowych polskich kompozycji: Rafała Augustyna, Ewy Podgórskiej, Marcina Stańczyka, Macieja Jabłońskiego i Adama Porębskiego.

 

We Wrocławiu nie może też zabraknąć Kwartetu Śląskiego (5.04, godz. 21.00), który zaprezentuje 4 nowe kompozycje i zespołu Kwartludium, przed którym najtrudniejsze zadanie, bo wraz z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem i organistą Dariuszem Przybylskim przygotowują na koncert aż 6 prawykonań, w tym nowe utwory: Sławomira Kupczaka, Aleksandra Kościowa i Mateusza Ryczka.

 

W finałowym koncercie weźmie udział Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy i Chór Żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W pierwszej części wieczoru zabrzmi słynna chóralna kompozycja zmarłego przed 4 miesiącami Wojciecha Kilara Upstairs - Downstairs, a także Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika w wykonaniu Mateusza Borowiaka. Po przerwie nowa muzyka polska – kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i jednej z najlepiej rozpoznawalnych na świecie postaci polskiego środowiska kompozytorskiego - Agaty Zubel.
 

Czas: 4-12.04
Miejsce: Wrocław, różne miejsca
www.musicapolonicanova.pl

drukuj pdf

zobacz również:

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!

Agata Zubel zwyciężczynią konkursu Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Kompozytorka i śpiewaczka jest autorką zwycięskiego utworu „Not I”, który został uznany jako najciekawszy ze zgłoszonych do nagrody.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!