< powrót

Muzyczne poGRAnicza

data publikacji: 13.04.2016

Siódma edycja festiwalu poświęcona będzie społecznym i muzycznym pograniczom. Historyczna, wielowarstwowa relacja między dworem a wsią, naznaczona m. in. pańszczyzną, ma współczesną kontynuację w postaci różnorakich, często negatywnych postaw wobec wiejskiej tradycji.

 

Festiwal rozpocznie się konferencją „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej” (18 kwietnia, godz.10.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12), która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny.  

 

Rozwinięciem tego tematu będzie koncert chodzonych i polonezów, w którym polska muzyka tradycyjna zostanie zestawiona z muzyką szwedzką, gdzie nieprzypadkowo taniec „polska” jest szczególnie popularny (koncert „Chodzony – polonez – polska”, 22 kwietnia, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul Krakowskie Przedmieście 66).

 

Temat podsumuje spotkanie tzw. Wiejskich Klubów Tańca (koncert „Wiejskie Kluby Tańca”, 21.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66). Na scenie usłyszymy „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów.

 

Wołyń, przestrzeń kilkusetletniego graniczenia Ukraińców i Polaków, przeszedł do bolesnej historii. Pieśni i muzyka z Wołynia zostaną przypomniane na specjalnym koncercie, będącym rekonstrukcją polsko-ukraińskiego wesela.  Koncert „Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma” (20.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia sprzed II wojny światowej. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów. Koncert powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 r. z okazji roku Chopinowskiego i od tego czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jego celem jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych, czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy.

 

Czas: 18 - 23 kwietnia

Miejsce: Warszawa 

Szczegółowe informacje tutaj.

Obejrzyj koncert „Mistrzowie i uczniowie”, który odbył się 24 kwietnia 2015 r. w ramach zeszłorocznej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.  

 

drukuj pdf

zobacz również:

Skrzyżowanie Kultur dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert muzyki irlandzkiej oraz warsztaty

Mazurki nad Wisłą +dodaj do schowka
Aktualne

Do tańca porwą publiczność najlepsze kapele

Polska tańcząca +dodaj do schowka
Aktualne

Rusza festiwal Wszystkie Mazurki Świata

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!