Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Muzyczny Dzień Dziecka

data publikacji: 29.05.2014

W ten wyjątkowy dla najmłodszych dzień wiele filharmonii i teatrów muzycznych przygotowało atrakcyjne koncerty i spektakle.

Są wśród nich spektakle baletowe: Królewna Śnieżka w Teatrze Wielkim w Łodzi (1.06, godz. 17.30), Balet o kawie Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu tancerzy baletu dworskiego Cracovia Danza w Filharmonii Krakowskiej (1.06, godz. 10.30 i 13.00 oraz 2.06, godz. 9.00 i 13.00), wyjątkowo malowniczy, ze względu na piękne kostiumy, przemieniające tancerzy w porcelanowy serwis do kawy.


Koncerty familijne nawiazujące do filmu - „Muzyka małego i dużego ekranu” z przebojami światowego kina w Sinfonii Baltica w Słupsku (1.06, godz. 16.00), „I Muza gra” – zabierający w podróż po świecie filmowych super bohaterów, m. in. Batmana i Transformers w Filharmonii Szczecińskiej ((1.06, godz. 17.00) oraz koncert „Walt Disney – magiczna muzyka”, złożony z ośmiu suit skomponowanych specjalnie do filmów Disneya (m. in. „Małej Syrenki”, „Pięknej i bestii”, „Króla Lwa”) w Filharmonii Lubelskiej (1.06, godz. 10.00 i 11.30). Dziecięce lektury przypomni koncert „Ptasie plotki i inne wiersze. Lutosławski dzieciom" z piosenkami Witolda Lutosławskiego i wierszami Juliana Tuwima przygotowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” z Katowic (1.06, godz. 18.00). Natomiast „Karnawał zwierząt” Camille Saint-Saënsa zabrzmi w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (1.06, godz. 16.00). „W poszukiwaniu muzyki” udamy się do Filharmonii Gorzowskiej (1.06, godz. 12.00), aby usłyszeć utwory Kovacsa, Griega, Mozarta, Villoda, Bora i Jachima, a „Bijące serce orkiestry” z olbrzymim instrumentarium perkusyjnym będzie,y mogli zobaczyć w Filharmonii Koszalińskiej (1.06, godz. 12.00).


Koncerty symfoniczne: Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na orkiestrową suitę koncertową Moja matka Gęś Maurice’a Ravela i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego (1.06, godz. 12.00). Moja matka gęś to pięć historii, nawiązujących do znanych bajek: Pawany Śpiącej Królewny, Tomcia Palucha, Brzyduli, Cesarzowej pagód, Rozmów Pięknotki z Potworem oraz Zaczarowanego ogrodu. Obrazki z wystawy to dziesięć miniatur muzycznych będących zapisem wrażeń i emocji Musorgskiego, jakie wywołały w nim akwarele i rysunki jego przyjaciela Wiktora Hartmanna. Koncertu symfonicznego „Uczeń Czarnoksiężnika” z kompozycjami Rossiniego, Haydna, Rosaura i Dukasa można będzie posłuchać w Filharmonii Zielonogórskiej (30.05, godz. 19.00), natomiast koncert „Zaczarowana trąbka” w Filharmonii Poznańskiej (1.06, godz. 18.00) zaprezentuje kompozycje Peskina, Szostakowicza i Gerschwina.


Spektakle operowe: „Mozart i Rossini dla najmłodszych” to arie i duety z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchino Rossiniego przygotowane przez artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (1.06, godz. 17.00). Spektakl muzyczny „Opera w baśni – baśń w operze” zaprezentuje Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie (1.06, godz. 15.00). Podczas spektaklu z udziałem baśniowych postaci - Rusałki, Don Kichota, Kopciuszka, czy Jasia i Małgosi usłyszymy kompozycje m.in.: Rossiniego, Humperdincka, Mozarta i Różyckiego.


Musical Mały lord Stevena Markvicka zaprezentowany zostanie w Operze Krakowskiej (31.05 i 1.06, godz. 17.30), gdzie również odbędzie się specjalne spotkanie edukacyjne z cyklu „Poranki” pt. „W blasku reflektorów”, na którym artyści wraz z dziećmi odkrywać będą tajemnice gry świateł (1.06, godz. 10.00).

 

Na bajkę muzyczną Kot w butach Charlesa Perraulta najmłodsi mogą się wybrać do Opery Wrocławskiej (1.06, godz. 11.00 i 17.00).

Dzieci chętnie posłuchają również dawnych baśni, piosenek, kołysanek i opowieści, zebranych przez Oskara Kolberga, którym towarzyszyć będą dźwięki m. in. drumli, skrzypiec, cymbałów, liry korbowej, szałamai i fujarek. Te folklorystyczne atrakcje czekają w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach z okazji Dni Oskara Kolberga (1.06, godz. 11.00).

 

Spektaklom i koncertom często towarzyszyć będą zabawy i atrakcyjne niespodzianki!

 

 Dzień Dziecka w jednym z ukraińskich miast, fot. Andrew Butko, Wikimedia Commons, CC-BY-SA

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zamknięte do odwołania +dodaj do schowka
Aktualne

Przerwa związana z nowymi obostrzeniami potrwa do 28 marca

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl