< powrót

Muzyczny wehikuł

data publikacji: 15.05.2017

Cykl koncertów edukacyjnych  dla rodzin z dziećmi w pałacu wilanowskim

pianistka siedzi przy fortepianie tyłem do widza i patrzy w partyturę, obok niej stoi artystka ubrana w barokową krynolinę
mat. Muzeum Pałacu w Wilanowie, fot. Monika Klimowicz

Muzeum w Wilanowie zaprasza dzieci z rodzicami na cykl  czterech koncertów edukacyjnych  pt. Muzyczny wehikuł. Spotkania odbywają się w niedzielne przedpołudnia, a ich celem jest zarówno przybliżenie muzyki okresu baroku, jak i zaprzyjaźnienie najmłodszych z rezydencją królewską, aby zachęcić ich do słuchania muzyki dawnej i częstego odwiedzania muzeum.

Muzyczny wehikuł to połączenie koncertu z bajkami, opowieściami o dawnych instrumentach, tańcami, piosenkami oraz zagadkami muzycznymi. Brak sceny pozwala muzykom na wejście w interakcję z dziećmi. Przestrzeń pałacu, w której odbywać się będą spotkania, pozwoli na specjalną aranżację – wygodną i przyjazną dla młodych gości.

Podczas tych spotkań dzieci usłyszą fragmenty opery barokowej, poznają wybrane bajki La Fontaine’a, a na koniec zaprosimy je do wspólnego śpiewu. W niezwykłą podróż do barwnego świata dźwięków baroku zabierze uczestników Paula Szczepańska – edukatorka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a oprawę muzyczną zapewni Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA.

Harmonogram koncertów:

1 koncert: 28 maja – Arie i kantaty z barokowej komnaty

Majowe spotkanie będzie okazją, aby poznać podstawowe formy muzyczne epoki baroku. Uczestnicy dowiedzą się, czym są koloratury oraz kantaty, usłyszą fragmenty opery barokowej, posłuchają ciekawych historii oraz pouczającej bajki La Fontaine’a. Na koniec zaproszeni zostaną do wspólnego śpiewu.

2 koncert: 4 czerwca –Taneczne spotkanie u królewny Pupusieńki

Tańczył król Jan, tańczyła królowa Maria Kazimiera, tańczyli królewicze, a przede wszystkim tańczyła piękna córka królewska – Teresa Kunegunda, zwana pieszczotliwie Pupusieńką. Taniec to znana i lubiana rozrywka, która gościła również w pałacowych wnętrzach. Zapraszamy na drugi koncert, który będzie okazją do zapoznania się z tańcami dawnej epoki dworskiej oraz poznania podstawowych kroków tańca dworskiego.

3 koncert: 11 czerwca – Wilanowskie Concertino

Podobne, a jednak inne. Jak wyglądały instrumenty w czasach Jana III? Co na nich grano i czemu miały służyć wykonywane przez artystów melodie? Zapraszamy na trzeci koncert, podczas którego poznamy barokowe instrumenty smyczkowe. Może w niektórych utworach uda się nam rozpoznać jakieś znane odgłosy?                    

4 koncert: 18 czerwca – Jegomość klawesyn na gościnnych występach

Król jest jeden. A królem instrumentów epoki baroku był prawdopodobnie klawesyn. Czy to fortepian, czy organy? Ostatni koncert to prezentacja klawesynu, jego możliwości muzycznych i dźwiękonaśladowczych, ale również prezentacja twórczości najważniejszych kompozytorów baroku: J.S. Bacha, C. Monteverdiego, G.F. Haendela.

Kiedy: cztery niedziele: 28 maja, 4, 11, 18 czerwca 2017 r., godz. 11.00.

Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat.

Czas trwania: 60 minut.

Bilety: 20 zł – opiekun, 15 zł – dziecko, do nabycia w kasach Muzeum Pałacu w Wilanowie (liczba miejsc ograniczona).

Rezerwacja: rezerwacja@wilanow-palac.pl lub pod numerem tel. 22 842 07 95.

drukuj pdf

zobacz również:

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Mozaika z Mozartem +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Dźwiękowisko +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Wystawa piosenek: transmisja w Muzykotece! +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert i działania dla rodzin z dziećmi 0–9 lat i edukatorów muzycznych