31. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Na program 31. Edycji Warszawskich Spotkań Muzycznych składa się siedem koncertów. Całość zacznie się w sobotę 6 maja o godz. 19 w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59). Odbędzie się wtedy koncert piosenek autorstwa polskich kompozytorów, Władysława Szpilmana, Henryka Warsa i Jerzego Wasowskiego.
Następnego dnia, w niedzielę 7 maja o godz. 18 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności 74, wystąpi Stoltzer Ensemble z programem Muzyka jagiellońskich kantorów. Podczas koncertu wykonane zostaną utwory Heinricha Fincka i patrona zespołu – Thomasa Stoltzera. Heinrich Finck (1444/45-1527), urodzony w Bambergu, był przez wiele lat związany z dworami kolejnych królów Polski. Stoltzer, kompozytor urodzony w Świdnicy, działał na węgierskim dworze Ludwika Jagiellończyka w Budzie. Był autorem m.in. cenionych motetów, które dopełnią program koncertu.
W poniedziałek o godz. 19 wrócimy do Studia Koncertowego im. Lutosławskiego. Tym razem zabrzmi muzyka takich kompozytorów jak Zygmunt Mycielski, Karol Szymanowski, Andrzej Panufnik czy Roman Palester.
We wtorek, również „u Lutosławskiego” o godz. 19, wystąpi zespół Kwadrofonik z repertuarem, na który składają się dzieła Tomasza Sikorskiego, George’a Crumba oraz prawykonania utworów powstałych na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich.
We wtorek, również „u Lutosławskiego” o godz. 19, wystąpi zespół Kwadrofonik z repertuarem, na który składają się dzieła Tomasza Sikorskiego, George’a Crumba oraz prawykonania utworów powstałych na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich.
W środę, również o 19 w tym samym miejscu, odbędzie się koncert Baltic Neopolis Orchestro (solistami będą saksofonistka Alina Mleczko oraz Emanuel Salvardor – skrzypek i dyrygent), a na program składają się utwory polskich kompozytorów, m.in. Pawła Mykietyna i Hanny Kulenty (prawykonanie utworu zamówionego przez ZKP).
Festiwal zamkną dwa koncerty w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. W czwartek o godz. 19 usłyszymy utwory Ryszarda Sielickiego, Mendelssohna (odkryty niedawno I Kwartet smyczkowy), Małeckiego, Kisiela i Bruzdowicza, w wykonaniu Opium String Quartet z solistką Joanną Freszel (sopran).
Finałowy koncert, w pitek o godz 19. nosi tytuł Władysław Słowiński w kręgu przyjaciół, a wystąpi na nim Kwartet Wilanów wraz z solistami. W programie znajdą się dwa utwory Władysława Słowińskiego oraz około dwudziestu dedykacji skomponowanych przez kompozytorów warszawskich specjalnie na ten koncert.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! Więcej informacji o programie na stronie festiwalu.
Czas: 6–12 maja
Miejsce: Warszawa