< powrót

Muzyka gdańskich mistrzów

data publikacji: 05.09.2014

Już po raz dziewiąty na początku września odbędzie się w Gdańsku Festiwal Goldbergowski. Patronuje mu urodzony w Gdańsku klawesynista, skrzypek i kompozytor - Johann Gottlieb Goldberg.

Na koncercie inauguracyjnym (5.09) zabrzmią Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu tria smyczkowego, którego skład tworzą wybitni koncertujący soliści: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Aranżacja Bachowskiej Arii z Wariacjami, dokonana przez Dymitra Sitkowieckiego, jest dodatkowym atutem tego występu.

 

Dzień później (6.09), w sali koncertowej Akademii Muzycznej wystąpi niemiecki kontratenor Andreas Scholl, niewątpliwie jedna z największych gwiazd tegorocznego festiwalu, towarzyszyć mu będzie na fortepianie historycznym Tamar Halperin. W niedzielę (7.09) w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejki zabrzmi muzyka Johanna Theodericha Römhildta, ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Kompozytor ten nie działał w Gdańsku, ale jego twórczość była w tym mieście bardzo popularna, czego dowodem są pokaźne zbiory napisanych przez niego kantat w PAN Bibliotece Gdańskiej.


Drugi weekend koncertowy rozpocznie się już w czwartek (11.09) występem duńskich artystów, Bolette Roed i Poula Høxbro. Będzie to zatem połączenie różncyh odmian fletów z instrumentami perkusyjnymi.

 

Dzień później (12.09) wystąpi gruzińska orkiestra Georgian Sinfonietta Tblisi, pod dyrekcją Pawła Kotli. Muzycy, prócz muzyki Bacha, wykonają utwory gdańskich kompozytorów. W programie znajdzie się m.in. kantata Johanna Daniela Pucklitza Freu dich Dantzig, w wykonaniu której brał udział, jako skrzypek, patron festiwalu Johann Gottlieb Goldberg.

 

W sobotę 13.09, zespół Ensemble 42, z tenorem Nicholasem Mulroyem przeniosą publiczność w krąg muzyki kameralnej, prezentując m.in. kompozycje Carla Philipa Emanuela Bacha (w tym roku przypada 300. Rocznica jego urodzin).


Występujący na zakończenie festiwalu (14.09) holenderski zespół The Spirit of Gambo, włączył w swój koncert utwory gdańszczanina Nathanaela Schnittelbacha. Tym samym ponownie udaje się zrealizować jedno z założeń Festiwalu Goldbergowskiego, jakim jest prezentacja twórczości gdańskich mistrzów i ich popularyzacja wśród uznanych zespołów muzyki dawnej.

 

Czas: 5-14.09
Miejsce: Gdańsk, różne miejsca
www.goldbergfestival.pl

 

Na zdjęciu: Goldberg Baroque Ensemble, fot. materiały promocyjne zespołu / Andreas Scholl, fot. Gerda Arendt CC BY-SA 3.0


drukuj pdf

zobacz również:

Wielki Tydzień w Gdańsku, czyli Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona gdańskiego festiwalu muzyki dawnej

Actus Humanus w Muzykotece. Arie Farinellego na finał! +dodaj do schowka
Aktualne

Transmitujemy największy w Polsce festiwal muzyki dawnej. W niedzielę o godz. 20 usłyszymy ostatni koncert. Zespół Les Talens Lyriques pod dyrekcją Christophe'a Rousseta i z gościnnym udziałem szwedzkiej mezzosopranistki Anny Hallenberg wykona arie pisane dla legendarnego kastrata Farinellego.

Kompozytorem każdy być może +dodaj do schowka
Aktualne

Czy tak rzeczywiście jest, będzie można się przekonać na warsztatach w Gdańsku

Resurrectio, czyli nowe Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona największego polskiego festiwalu muzyki dawnej