< powrót

Muzyka i dźwięk w filmie

data publikacji: 15.11.2018

Kolejna odsłona cyklu prezentacji dla nauczycieli i animatorów Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!

Zdjęcie przedstawia dyskusję trzech kobiet i dwóch mężczyzn otwierającą cykl Do zobaczenia Odkrywamy archiwa
fot. Paweł Zakrzewski

Comiesięczne warsztaty w siedzibie FINA poświęcone są pracy z pakietem Filmoteka Szkolna skierowanym do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Uczestnikami spotkań mogą być nauczyciele, bibliotekarze, wychowawcy świetlic jak również zainteresowani edukatorzy.

Tematem styczniowych zajęć będzie lekcja Człowiek i świat, w której skład wchodzą dwie animacje –Maszyna (1961) w reżyserii Daniela Szczechury i Cyrk (1954) w reż. Włodzimierza Haupego.

Warsztaty zostaną podzielone na dwa inspirujące bloki – metodyczny i filmoznawczy. O tym, po jakie narzędzia sięgać ucząc o sztuce filmowej, opowie Arkadiusz Walczak, dyrektor WCIES, zaś Jan Topolski, krytyk muzyczny i filmowy, podczas swoich zajęć zwróci uwagę na rolę muzyki i dźwięku. Na przykładzie Cyrku zastanowimy się, jakie funkcje spełnia ta warstwa filmu, od prostej synchronizacji, przez kreowanie nastroju i wywoływanie skojarzeń po formę i kontrapunkt. Dowiemy się, czym jest mickey-mousing i muzyka diegetyczna oraz jak można o nich mówić w prosty sposób. Z kolei Maszyna będzie punktem wyjścia do wycieczki w świat muzyki eksperymentalnej. Co wspólnego mają wycinanki w obrazie z dźwiękami konkretnymi? Posłuchamy, jak śmiało poczynali sobie w nich najwybitniejsi polscy kompozytorzy. Czy pod obraz można podłożyć dowolną muzykę – i co się wtedy stanie?

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA: Katarzyna Sosnowska ksosnowska@fn.org.pl | tel. (22) 182 47 62.

Udział w zajęciach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz i zaakceptować regulamin. Zachęcamy też do potwierdzenia swojego udziału w wydarzeniu na Facebooku

Muzykoteka Szkolna jest partnerem warsztatów. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Czas: 12.01, godz. 10–18.00
Miejsce: Warszawa, FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

 

drukuj pdf

zobacz również:

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących

Aplikacje mobilne i VR w edukacji +dodaj do schowka
Aktualne

Seminarium dla nauczycieli w FINA o nowoczesnych narzędziach cyfrowych

Sherlock Holmes na Święcie Niemego Kina +dodaj do schowka
Aktualne

To już 16. edycja wyjątkowego festiwalu filmowo-muzycznego