< powrót

Muzyka polska w edukacji

data publikacji: 17.03.2017

IX Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki

Zdjęcie przedstawia kilkudziesięciu nauczycieli muzyki na konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki
Uczestnicy i uczestniczki Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki w 2016 roku, fot. materiały SNM

Hasłem tegorocznej konferencji jest Muzyka polska w edukacji otwartości i dialogu. Współorganizatorem jest zespół „Mazowsze”, stąd dużo miejsca będzie poświęconego polskiej muzyce tradycyjnej.

Tematem konferencji będzie obecność muzyki polskiej w edukacji, głównie w kontekście współczesnych wyzwań kulturowych, ale też planowanych reform oświatowych. Zaplanowano pięć warsztatów, w tym dotyczące tańców narodowych i regionalnych, które poprowadzą soliści zespołu „Mazowsze”. Oprócz tego prezentacje, prelekcje i pokazy, koncerty i imprezy towarzyszące.

Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w posiadłości Karolin w Otrębusach, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Z Warszawy do Otrębusów średnio co 15 min. kursuje kolej podmiejska WDK – kierunek Podkowa Leśna i Grodzisk Mazowiecki. Dla zmotoryzowanych w Karolinie dostępny jest obszerny, bezpłatny parking.

Więcej informacji o konferencji (warunki uczestnictwa, formularz zgłoszeniowy) na stronie Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki.

Program konferencji

Piątek

10.00 – Powitanie gości: Mirosław Grusiewicz, prezes SNM, oraz Jacek Boniecki, dyrektor PZLPiT Mazowsze. – Wprowadzenie: Mirosław Grusiewicz – Dlaczego warto słuchać muzyki artystycznej, w tym naszej polskiej?

10.30–11.30 – Koncert: Grodziski Chór Bogorya pod dyr. Marcina Łukasza Mazura oraz Chór PZLPiT Mazowsze pod dyr. Mirosława Ziomka.

11.30–12.00 – Przerwa.

12.00 –14.00 – Główny panel dyskusyjny Kultura – muzyka polska (narodowa) – edukacja,

Wojciech Burszta, Andrzej Białkowski, Kacper Miklaszewski, Rafał Ciesielski, Jolanta Gawryłkiewicz, Miłosz Gawryłkiewicz.

14.00–15.00 – Obiad

15.00–18.00 – Prezentacje, prelekcje, pokazy:

Piotr Kaja – Prezentacje muzyki Chopina na lekcjach szkolnych;

Ryszard Popowski – Covery w nauce słuchania muzyki;

Mirosław Grusiewicz – Wizualizacje muzyki jako pomoc dydaktyczna;

Ryszard Bryła, Agnieszka Przemyk-Bryła – „Wygrywanki” – uproszczone zapisy muzyki w nauce gry na instrumentach;

Aplikacja na smartfony „Orkiestrownik”.

18.00–19.00 – Czas na sponsorów – loterie, nagrody, konkursy.

19.00–20.30 – Koncert wieczorny.

21.00–01.00 – Uroczysta kolacja.

Sobota

8.45 – Wspólne zdjęcie.

9.00–16.00 – Warsztaty:

Jacek Tarczyński – Muzykowanie na szkolnych instrumentach – aktywne słuchanie muzyki;

Marcin Łukasz Mazur – warsztaty wokalno-chóralne Śpiewajmy z dziećmi na głosy!

instruktor Szkoły Muzycznej Casio – Instrumenty elektroniczne w edukacji;

Instruktorzy, tancerze PZLPiT Mazowsze – Polskie tańce narodowe;

Instruktorzy, tancerze PZLPiT Mazowsze – Polskie tańce regionalne.

16.00 – Obiad na świeżym powietrzu – grill z ogniskiem i z muzyką biesiadną.

Czas: 12-13 maja 2017
Miejsce: Karolin-Otrębusy, Europejskie Centrum Matecznik Mazowsze

drukuj pdf

zobacz również:

Co z tą edukacją muzyczną? +dodaj do schowka
Aktualne

„O muzykę w szkole podstawowej nikt się nie bije. Jako przedmiot stoi ona w hierarchii przedmiotów szkolnych najniżej, a co za tym idzie nauczyciel uczący tego przedmiotu również ma najsłabszą pozycję. Tych lekcji jest mało, jego głos zawsze jest cichszy. Im dalej w las, tym muzyka jest mniej ważna. Kiedy uczeń przychodzi do szkoły, to widzi, że muzyka jest mniej ważna nawet niż godzina wychowawcza. Trudno, żebyśmy potem byli muzykalnym narodem. Ten problem jest głębszy niż nam się zdaje” – mówiła w audycji Ewy Szczecińskiej Agata Kwiecińska.

ROZŚPIEWANIE #12: Muzyczne laboratorium +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Przy Bemowskim Centrum Kultury powstał niezwykły projekt muzyczny